Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամի 5-րդ տարեդարձի հաշվետու միջոցառմանը ներկայացվել է Wines of Armenia հայկական գինիների վաճառքի միասնական հարթակը: Հարթակի շնորհիվ հայկական գինիները հնարավոր կլինի օնլայն վաճառել Եվրամիության տարածքում, եւ գինի արտադրող յուրաքանչյուր ընկերություն ստիպված չի լինի միայնակ անցնել արտահանման կազմակերպման բարդ ճանապարհը:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանն ու Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ ՄԿՈՒ Հարավային Կովկասում ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Արամ Բաբայանը խոսել են հարթակի կարեւորության ու առանձնահատկությունների մասին:
Արտերկրում հայկական գինիները հասանելի չէին. սա լուրջ մարտահրավեր էր
Զարուհի Մուրադյան - Հայկական գինիների վաճառքի միասնական հարթակի ստեղծման ծրագիրն իրականացրել ենք GIZ-ի հետ: Խնդիրն այն էր, որ մեր գինիները մասնակցում էին արտերկրում տարբեր ցուցահանդեսների, բայց հասանելի չէին տեղի սպառողներին: Սա մեզ համար լուրջ մարտահրավեր էր՝ հասկանալու, թե ինչ գործիք կարող ենք մշակել, որպեսզի հայկական գինին հասանելի դառնա Եվրոպական Միության երկրներում:
Համավարակով պայմանավորված շատ երկրներում ալկոհոլային խմիչքների վաճառքն ավելացել էր. մարդիկ տանը փակված էին ու հաճախ էին օնլայն հարթակների միջոցով գինի պատվիրում: Մենք այստեղ եւս ներկայացված չէինք, եւ դրանով էր պայմանավորված, որ 2020թ.-ին հայկական գինիների արտահանումը նվազեց: Արդյունքում հայկական գինու վաճառքի միասնական հարթակի շուրջ կարողացանք համախմբել տասնյակ գինեգործական ընկերությունների:
Զարուհի Մուրադյանը | Լուսանկարը՝ Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամ
Որպեսզի հարթակում ներկայացված լինեն միայն բարձրորակ գինիներ, որոշեցինք նախապես համտես-մրցույթ իրականացնել եւ ստեղծել Wines of Armenia ապրանքանիշը: Այս ծրագիրն ընկերություններին ներկայացնելուց հետո մեզ միացավ 36 գինեգործական ընկերություն, իսկ համտեսին ներկայացվեց 165 գինի:
Հաջորդ քայլը, որ պետք էր իրականացնել, լոգիստիկ պահեստի ընտրությունն էր: Այս ուղղությամբ սկսել էինք աշխատել դեռ երկու տարի առաջ: GIZ օգնությամբ ուսումնասիրեցինք Եվրամիությունում առկա պահեստները, եւ միասին ընտրեցինք ընկերություն, որն ավելի ճկուն եւ հասանելի կդարձներ մեզ համար այդ ծառայությունը:
Ինչու՞ է Wines of Armenia հարթակը կարեւոր եւ ինչո՞վ է տարբերվում
Արամ Բաբայան – Կորոնավիրուսի համավարակից հետո օնլայն հարթակները բավականին շատ են: Կնշեմ մի քանի առավելություն, որ ունի Wines of Armenia-ն:
Ամենակարեւոր առավելությունը՝ հարթակում գինեգործական ընկերությունների կամ գինիների ներկայացված լինելու հանգամանքը չի որոշվում Եվրոպայում՝ ներկրող ընկերության կողմից: Որոշումը կայացվում է Հայաստանում՝ համտեսի արդյունքում: Այս առումով Wines of Armenia հարթակը կարեւոր հնարավորություն է բոլոր գինեգործական ընկերությունների համար՝ անկախ դրանց չափից:
Արամ Բաբայանը | Լուսանկարը՝ Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամ
Մենք երկար տարիներ աջակցել ենք Հայաստանի տարբեր ընկերությունների՝ եվրոպական ցուցահանդեսներին մասնակցությանը եւ լավ գիտենք, թե ինչպես է ներկրողների կողմից կայացվում արտադրողների հետ աշխատելու որոշում: Շատ լավ գիտենք, որ անկախ ցուցահանդեսներին մասնակցելուց՝ եվրոպական շուկայում ներկայացված լինելու առումով փոքր ընկերությունների հնարավորությունները շատ փոքր են: Մեր առաջնային նպատակներից մեկը նաեւ փոքր ընկերությունների համար այդ հնարավորությունների ստեղծումն էր:
Wines of Armenia միասնական հարթակի մյուս կարեւոր առավելությունն այն է, որ գործունեության ու գնագոյացման մեխանիզմը նույնն է ներկայացված բոլոր ընկերությունների ու բոլոր գինիների համար: Այսինքն, ընկերությունը, որը կառավարելու է հարթակը եւ լոգիստիկ պահեստը, չի կարող որոշում կայացնել՝ որեւէ ընկերության գինին ավելի լավ վաճառել, մյուսինն՝ ավելի վատ:
Փաստացի ընկերությունները, որոնք այստեղ՝ Հայաստանում, ակտիվ կապ կպահեն իրենց հաճախորդների հետ արտերկրում, լավ կաշխատեն զբոսաշրջիկների հետ, ավելի լավ վաճառքի հնարավորություններ կունենան հարթակում: Բոլորի համար ստեղծված են հավասար պայմաններ, ու որեւէ մարքեթինգային ակցիա չի կարող լինել միայն մեկ արտադրողի համար:
Փորձել ենք բոլոր կողմերի շահերը պաշտպանել նաեւ ճիշտ իրավական հիմքեր ստեղծելով. երեք տարբեր տեսակի պայմանագրեր են ստեղծվել այս նախագծի իրականացման համար:
Լուսանկարը՝ Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամ
Երրորդ կարեւոր դրույթը գինու զբոսաշրջությունն է: Մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ կապը Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների ու մեր գինի արտադրողների միջեւ շատ արագ կտրվում է, երբ զբոսաշրջիկները վերադառնում են իրենց երկրներ ու չեն գտնում որեւէ հարթակ, որտեղ հնարավոր կլինի գնել Հայաստանում համտեսած գինիները: Wines of Armenia հարթակի ստեղծմամբ փորձում ենք նաեւ այս խնդիրը լուծել: Կայքի վրա աշխատանքներն արդեն ավարտում ենք, շուտով կսկսենք թեստավորել այն, ինչից հետո Wines of Armenia վաճառքի միասնական հարթակը կլինի օնլայն:
Կայքն ունենալու է երկու մաս՝ դիմային, որը տեսանելի է լինելու բոլոր սպառողներին, եւ հետին, որը կտեսնեն միայն մեծածախ գնորդները: Բոլոր մեծածախ գնորդները կստանան հատուկ ծածկագիր, որով մուտք կգործեն հարթակ եւ կտեսնեն մեծածախ գները: Լոգիստիկ ընկերության հետ եկել ենք համաձայնության, որ մեծածախ վաճառքի դեպքում ծախսերի մեծ մասն իրենց վրա են վերցնելու, որպեսզի գինը հնարավորինս մատչելի լինի:

Единая платформа по продаже армянских вин Wines of Armenia была представлена на отчетном мероприятии, посвященном 5-летию Фонда виноградарства и виноделия Армении. Благодаря платформе станет возможной онлайн-продажа армянских вин в Евросоюзе, и винодельческим компаниям не придется в одиночку проходить сложный процесс организации экспорта.
Исполнительный директор фонда Заруи Мурадян и руководитель отдела развития частного сектора Германского агентства международного сотрудничества (GIZ) и руководитель армянского офиса ПОО на Южном Кавказе Арам Бабаян рассказали о целях платформы и ее особенностях.
Армянскиe винa не были доступны за рубежом: это был серьезный вызов
Заруи Мурадян: Мы реализовали проект создания совместной платформы по продаже армянских вин совместно с GIZ. Проблема заключалась в том, что наши вина участвовали в различных выставках за рубежом, но не были доступны местному потребителю. Для нас было серьезным вызовом понять, какие инструменты мы можем разработать, чтобы армянское вино стало доступным в странах Европейского Союза.
Из-за пандемии во многих странах возросли продажи алкогольных напитков – люди были заперты дома и часто заказывали вино через онлайн-платформы. Здесь мы также не были представлены, поэтому экспорт армянских вин в 2020 году сократился. В итоге нам удалось объединить вокруг общей платформы продаж армянского вина десятки винных компаний.
Заруи Мурадян | Фото: Фонд виноградарства и виноделия Армении
Чтобы на платформе были представлены только качественные вина, мы провели дегустационный конкурс и создали бренд Wines of Armenia. После презентации к нам присоединилось 36 виноделен, а на дегустацию было представлено 165 вин.
Следующим шагом стал выбор логистического склада. В этом направлении мы начали работать еще два года назад. С помощью GIZ мы исследовали существующие в Европейском Союзе склады и вместе выбрали компанию, которая сделает эту услугу более гибкой и доступной для нас.
В чем важность платформы Wines of Armenia?
Арам Бабаян: После пандемии коронавируса появилось много онлайн-платформ. Отмечу некоторые преимущества, которыми обладает Wines of Armenia.
Наиболее важным является то, что присутствие винных компаний или вин на платформе не определяется компанией-импортером в Европе. Решение принимается в Армении по итогам дегустации. Платформа Wines of Armenia представляет собой важную возможность для всех винодельческих компаний, независимо от их размера.
Арам Бабаян | Фото: Фонд виноградарства и виноделия Армении
Мы много лет поддерживаем участие различных армянских компаний в европейских выставках и хорошо знаем, как импортеры решают вопрос работы с производителями. Нам хорошо известно, что у небольших компаний очень мало возможностей быть представленными на европейском рынке, независимо от их участия в выставках. Одна из наших основных целей заключалась в том, чтобы создать такие возможности и для небольших компаний.
Другим важным преимуществом единой платформы Wines of Armenia является то, что механизмы деятельности и ценообразования едины для всех компаний и для всех вин. Иными словами, компания, которая будет управлять платформой и логистическим складом, не сможет продавать вино одной компании лучше, а другой - хуже.
Компании, которые здесь, в Армении, будут поддерживать активную связь со своими клиентами за рубежом, будут лучше работать с туристами, получат лучшие возможности продаж на платформе. Для всех созданы равные условия, и ни одна маркетинговая акция не может проводиться только для одного производителя.
Мы постарались защитить интересы всех сторон, создав также соответствующую правовую основу. Для реализации этого проекта разработаны три различных типа контрактов.
Фото: Фонд виноградарства и виноделия Армении
Третье важное положение - винный туризм. Наше исследование показывает, что связь между посещающими Армению туристами и нашими производителями быстро разрывается, когда туристы возвращаются в свои страны и не находят там платформ, где они могут купить вина, продегустированные в Армении. Платформа Wines of Armenia поможет решить и эту проблему. Подходит к концу работа над сайтом, скоро начнется его тестирование, после чего Wines of Armenia появится онлайн.