Ֆրանսիական հանրահայտ Petrus գինու շիշը, որն ավելի քան մեկ տարի գտնվում էր Միջազգային տիեզերական կայանում (ՄՏԿ), կհանվի աճուրդի: Ինչպես հայտնում է BBC-ն, Christie's աճուրդի տան ներկայացուցիչները ակնկալում են, որ վաճառքի գինը կկազմի մոտ 1 միլիոն դոլար:
2000 թվականի բերքի «սովորական» (տիեզերք չայցելած) Petrus-ի շշի գինը մոտ 6 հազար դոլար է:
2019 թվականի նոյեմբերին 2000 թվականի բերքի 12 շիշ Petrus-ը ուղարկվել էր ՄՏԿ, որտեղ մնացել էր ավելի քան 400 օր:
Նախագիծը ֆինանսավորվել էր Space Cargo Unlimited ընկերության կողմից, որն ուսումնասիրում է անկշռության ազդեցությունը սննդի վրա:
«Տիեզերական շշերից» երեքն ավելի վաղ բացվել էին համտեսման համար, իսկ մնացած ութը որոշվել է պահել հետագա ուսումնասիրության նպատակով:
Christie's-ի ներկայացուցիչ Թիմ Թրիփթրին պատմել է, որ տիեզերք այցելած գինու հետ միասին կվաճառվի 2000 խաղողի բերքի Petrus-ի սովորական շիշ, «որպեսզի երջանիկ գնորդը համեմատելու հնարավորություն ունենա»:
Մարտին Բորդոյի համալսարանի գինու եւ խաղողագործության ինստիտուտի մասնագետներն արդեն անցկացրել էին նման համեմատություն: Համտեսողներից մեկը լրագրող Ջեյն Էնսոնն էր՝ «Բորդոյում» (Inside Bordeaux) գրքի հեղինակը: BBC-ին տված հարցազրույցում նա այսպես էր նկարագրել «տիեզերական գինու» համը.
«Ես դժվարանում եմ ասել` այն տարբերվում էր դեպի լավը, թե՝ դեպի վատը: Սակայն համն հաստատ ուրիշ էր: Բուրմունքի մեջ ավելի շատ էին ծաղկային եւ ապխտած երանգները»:
Էնսոնը վստահ չէ, թե կոնկրետ ինչն էր փոխել գինու համը. անկշռության մեջ գտնվելը, թե երկիր վերադառնալը: «Սակայն տարբերությունն ակնհայտ էր», - ասում է նա:
Space Cargo Unlimited կազմակերպության ղեկավար Նիկոլաս Գոմը տեղեկացրել է, որ գինու վաճառքից ստացված հասույթը կուղղվի տիեզերքում նոր փորձերի ֆինանսավորմանը:
Petrus ֆրանսիական գինոգործության տնտեսությունը տարեկան արտադրում է մոտ 30 հազար շիշ: Այս գինին աշխարհի ամենաթանկ եւ հեղինակավոր գինիներից է:

Бутылка французского вина Petrus, которая больше года находилась на Международной космической станции (МКС), выставлена на продажу.
Как сообщает BBC, представители аукционного дома Christie's ожидают, что ее стоимость составит около 1 млн долларов. Цена «обычной» (не побывавшей в космосе) бутылки Petrus урожая 2000 года составляет около 6 тысяч долларов.
В ноябре 2019 года на МКС было отправлено 12 бутылок Petrus урожая 2000 года. Вино провело на орбите более 400 дней и вернулось на землю.
Проект финансировала компания Space Cargo Unlimited, изучающая влияние невесомости на пищевые продукты и здоровье человека.
На аукционе продадут одну из «космических бутылок». Еще три были ранее открыты для дегустации, а остальные 8 решено сохранить для дальнейшего изучения.
Представитель Christie's Тим Триптри рассказал, что вместе с вином, побывавшим в космосе, будет продана и обычная бутылка Paetrus урожая 2000 года, «чтобы счастливый покупатель имел возможность их сравнить».
В марте сравнение уже провели специалисты из Института вина и виноградарства при университете Бордо. Одним из дегустаторов была журналист Джейн Энсон, автор книги "В Бордо" (Inside Bordeaux). В интервью BBC она описала вкус «космического вина» так:
«Мне трудно сказать, отличается он в лучшую или в худшую сторону. Но он совершенно точно другой. В ароматике было больше цветочных и копченых нот - это в принципе характерно для стареющего вина «Петрюс».
Энсон не уверена, что именно поменяло вкус вина: пребывание в невесомости, путь на орбиту или же возвращение на Землю. «Но разница была очевидной», - говорит она.
Глава компании Space Cargo Unlimited Николя Гом заявил, что средства, вырученные от продажи вина с МКС, будут направлены на проведение новых экспериментов в космосе.
Французское винодельческое хозяйство Petrus производит около 30 тысяч бутылок в год. Это вино - одно из самых дорогих и престижных в мире.