Նայիր երկնքին ու կտեսնես՝ չկան սահմաններ ու պատնեշներ իմ, քո եւ նրա միջեւ. մենք բոլորս շնչում, ապրում ու արարում ենք միեւնույն երկնքի տակ: ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակը ներկայացնում է Ալեքսանդր Խանտի «Մեկ երկնքի տակ» ֆիլմը՝ ի նշանավորումն իր նոր փաթեթավորման:
Մեդիամաքսը ներկա է գտնվել ֆիլմի նախադիտմանը եւ պատմում է դրա խորհրդի ու ուղերձների մասին:
Երկինքը չունի շղթաներ
Ապրիլի 8-ին համաշխարհային առցանց տիրույթ է դուրս գալիս Ալեքսանդր Խանտի «Մեկ երկնքի տակ» (“Under One Sky”) ֆիլմը, որը մարդկային գլխավոր արժեքների մասին բազմասյուժետային պատմություն է: Այն ներառում է 4 նովելներ, որոնք նկարահանված են 4 երկրներում՝ Հայաստանում, Ռուսաստանում, Ղաղախստանում եւ Բելառուսում:
7 րոպե տեւողությամբ ֆիլմում խտացված են մարդկային շփումներ, ջերմ զգացողություններ ու վառ պահեր արտահայտող դրվագներ, որոնք ապրում են գաղափարական տարբերություններով մարդիկ տարբեր երկրներից: Ֆիլմի ողջ ընթացքում կարմիր թելի պես անցնում է համընդհանուր արժեքներով միավորված լինելու գաղափարը:
Պատումների անցումներում հանգույց դարձած աստղազարդ երկինքը հիշատակում է համընդգրկուն տարածության մասին, որի անսահմանության մեջ չկան շղթաներ ու պատնեշներ: Անհրաժեշտ է միայն բացել սիրտն այդ տարածության առաջ ու զգալ՝ մենք միեւնույն երկնքի տակ ենք:
Մարդկային շփում՝ առանց դիմակների
Երեւանի կոնյակի գործարանի բիզնես զարգացման մենեջեր Վարդգես Հովեյանի խոսքով՝ մեզ պակասում են այնպիսի նախագծեր, որոնք կօգնեն էլ ավելի կարեւորել այն մարդկային անկեղծ շփումը, որ մեզ շատ էր պակասում հատկապես 2020 թվականի ընթացքում:
Վարդգես Հովեյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT
«2020 թվականը բոլոր առումներով անասելի ցավոտ տարի էր բոլորիս համար: Ամբողջ տեղի ունեցածից հետո մենք հասկացանք, որ պետք է վերահեռարձակենք այն արժեքները, որոնց իրականում միշտ դավանել ենք մենք՝ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը: Դրանք են անկեղծությունը, վարպետությունը, սերը: Գաղափարն արտահայտելու համար ընտրեցինք արվեստներից ամենաերիտասարդը՝ կինոն, հետո գտանք տարածաշրջանում ճանաչված ռեժիսոր Ալեքսանդր Խանտին ու սկսեցինք աշխատել նախագծի շուրջ»,- նշում է նա՝ հավելելով, որ ֆիլմի նկարահանումների ընթացքում դրանում ներկայացված արժեքներով միավորել են նաեւ ֆիլմարտադրող թիմերին տարբեր երկրներից:
Միավորող արժեքների խորհրդանիշներից է նաեւ ARARAT կոնյակը, որի ներկայությունը մարդկային շփումների առանցքում հիշեցնում է յուրաքանչյուրիս միմյանցից տարանջատ չլինելու մասին:
«Ֆիլմը գովազդային չէի անվանի: Իհարկե, առանց ARARAT կոնյակի այս պատմությունը չէր լինի, բայց մենք, նախ եւ առաջ, առաջնորդվել ենք այն գաղափարով, որ չնայած մենք ապրում ենք տարբեր երկրներում, բայցեւայնպես գտնվում ենք միեւնույն երկնքի տակ ու ունենք համընդհանուր արժեքներ»,- ընդգծում է Ալեքսանդր Խանտը:
Խոսուն՝ առանց դիալոգների
Ֆիլմում գրեթե չկան ընդգծված դիալոգներ. կադրերն ու բոլորիս ծանոթ սրտառուչ իրավիճակները խոսում են իրենք իրենց, իսկ ֆոնային զրույցները լրացնում են պատկերների ջերմությունը:
Բուն նկարահանման աշխատանքները տեւել են մոտ մեկ ամիս եւ ավարտվել 2021թ. մարտ ամսին, սակայն գաղափարի մշակումը սկսվել է դեռեւս 2020թ. հոկտեմբերից:
Վարդգես Հովեյանը եւ Ալեքսանդր Խանտը | Լուսանկարը՝ ARARAT
«Նկարահանման հրապարակներում տիրում էր ընկերության ու անկեղծության ոգին՝ որպես մարդկային հարաբերությունների հրաշալի օրինակ: Մենք իրապես կարոտել ենք նման փոքրիկ պահերի, երբ հնարավոր է հավաքվել, շփվել, խոսել կյանքի մասին: Կարոտի այս զգացումն ամենուր էր՝ թե´ Ռուսաստանում, թե´ Ղազախստանում, թե´ Բելառուսում, եւ թե´ Հայաստանում»,- նշում է Վարդգես Հովեյանը:
Իրական մենք
Հայաստանում նկարահանված նովելում ընդգծվում է ընտանիքի գաղափարը, որը մշտապես բոլորիս ապաստարանն է անընդմեջ փոփոխվող իրադարձությունների հոսքում:
«Պատմությունը ցույց է տալիս, որ այսօր աշխարհը շատ բազմազան է, ընտանեկան ավանդույթները եւս փոխվում են: Նոր սերունդն այլ կերպ է նայում ընտանեկան հարաբերություններին, ինչպես ֆիլմի երիտասարդ հերոսը, որ ժամանում է այլ մշակույթից ու հանդիպում իր պահպանողական մեծ եղբորը: Սյուժեի ընթացքով եւ ARARAT կոնյակը որպես խորհրդանիշ օգտագործելով՝ ցույց ենք տալիս, որ նոր սերունդը եւս իր մեջ կրում է ընտանիքը որպես արժեք: Մենք պարզապես պետք է ձգտենք գտնել այն ճանապարհները, որոնք մեզ տանում են դեպի միավորող խաչմերուկներ»,- մանրամասնում է ֆիլմի ռեժիսորը:
Վարդգես Հովեյանն էլ հավելում է, որ ունեին սցենարի 12 տարբերակներ: Հատկապես երկար են խորհել հենց հայաստանյան դրվագի շուրջ, որովհետեւ կարեւոր էր ցույց տալ իրական Հայաստանը, այլ ոչ այն, ինչ հեռարձակվում է արտասահմանյան մեդիայում:
«Ցանկացել ենք ցույց տալ Հայաստանն այն կարծրատիպերից դուրս, որոնցով հաճախ մեզ ճանաչում են տարբեր երկրներում: Դրվագներում փորձել ենք ցույց տալ ինքներս մեզ՝ իրական հայկական ընտանիքը, որը չի սահմանափակվում միայն մոտ ազգակցական կապերով»,- նշում է նա:
«Մեկ երկնքի տակ» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա ապրիլի 8-ին Երեւանի ժամանակով 20։00-ին՝ www.underonesky.araratbrandy.com հարթակում:

Взгляни на небо и увидишь, что между мной, тобой, ним нет границ и преград - все мы дышим, живем и творим под одним небом. Легендарный армянский коньяк ARARAT представляет фильм Александра Ханта «Под одним небом» - в ознаменование редизайна своей продукции.
Медиамакс присутствовал на предпросмотре фильма и рассказывает о смысле и посылах фильма.
В небе нет цепей
8 апреля в мировом онлайн-пространстве появится фильм Александра Ханта «Под одним небом» (Under One Sky) - многосюжетный рассказ об основных человеческих ценностях. В него вошли 4 новеллы, снятые в 4 странах - Армении, России, Казахстане и Беларуси.
В 7-минутном фильме сконцентрированы эпизоды о человеческом общении, теплых чувствах и ярких моментах, которые переживают люди различных мировоззрений, живущие в разных странах. Красной нитью по фильму проходит идея о единстве общечеловеческих ценностей.
Ключевым образом сюжета рассказов стало звездное небо – всеобъемлющее пространство, в бесконечности которого нет цепей и преград. Нужно просто распахнуть свои сердца навстречу этому пространству и почувствовать: все мы - под одним небом.
Человеческое общение без масок
По словам менеджера по развитию Ереванского коньячного завода Вардгеса Овеяна, «нам очень нужны проекты, подчеркивающие важность искреннего человеческого общения, которого нам так не хватало в 2020 году».
Вардгес Овеян | Фото: ARARAT
«2020 год был невероятно болезненным для всех нас. После всего, что произошло, мы поняли, что нужно ретранслировать ценности, в которые, мы – Армения и армянский народ - верили всегда. Это искренность, мастерство, любовь. Чтобы выразить эту идею, мы выбрали самое молодое из искусств - кино, нашли Александра Ханта и начали работу над проектом», - сказал он.
Одним из символов объединяющих ценностей является коньяк ARARAT, наличие которого в сердцевине человеческого общения напоминает каждому из нас, что мы не должны отдаляться друг от друга.
Александр Хант | Фото: ARARAT
«Я бы не стал называть фильм рекламным. Конечно, эта история не сложилась бы без коньяка ARARAT, но мы, в первую очередь, руководствовались той идеей, что пусть мы и живем в разных странах, но находимся под одним небом и имеем общие ценности», - сказал Александр Хант.
Красноречивый - без диалогов
В фильме почти отсутствуют диалоги: кадры и известные всем трогательные ситуации говорят сами за себя, а фоновые разговоры дополняют теплоту изображений.
Сами съемки длилась около месяца и завершились в марте 2021 года, а разработка идеи началась еще в октябре 2020 года.
Врдгес Овеян и Александр Хант | Фото: ARARAT
«На съемочной площадке царила атмосфера дружбы и искренности, являющаяся прекрасным примером человеческих взаимоотношений. Нам очень не хватает таких маленьких моментов, когда есть возможность собраться, пообщаться, поговорить о жизни. Это чувство ностальгии было повсюду - и в России, и в Казахстане, и в Беларуси и в Армении»,- говорит Вардгес Овеян.
Мы - настоящие
Новелла, снятая в Армении, подчеркивает идею семьи, которая всегда является пристанищем для каждого из нас в постоянно меняющемся потоке событий.
«История показывает, что сегодня мир очень разнообразен, меняются и семейные традиции. Новое поколение по-другому смотрит на семейные отношения, как и молодой герой фильма - выходец из другой культуры, который встречает своего консервативного старшего брата. На протяжении всего сюжета, используя коньяк ARARAT как символ, мы показываем, что для нового поколения семья – также большая ценность. Нам просто нужно попытаться найти пути, которые приведут нас к объединяющим нас перекресткам», - говорит режиссер фильма.
Вардгес Овеян добавляет, что изначально было 12 версий сценария. Особенно долго они продумывали именно армянский эпизод, потому что важно было показать настоящую Армению.
«Мы хотели показать Армению вне тех стереотипов, по которым нас часто узнают в разных странах. В различных эпизодах мы пытались показать сами себя - настоящую армянскую семью, которая не ограничивается лишь тесными родственными узами», - отмечает он.
Мировая премьера фильма «Под одним небом» состоится 8 апреля в 20:00 по ереванскому времени на сайте https://underonesky.araratbrandy.com/ru/.