Երեւանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ ) այսօր պաշտոնապես ներկայացրել է լեգենդար ARARAT կոնյակի նոր շշերն ու փաթեթավորումը:
«Բրենդի այս էվոլյուցիոն իրադարձության ետնաբեմում կանգնած է միջազգային շուկայում արդի նոր միտումներին, սպառողական վարքագծերին եւ, ամենակարեւորը, սպառման պահերին նվիրված հիմնարար հետազոտությունը (Moments of Consumption)։ Միջազգային խմբի մի քանի տարվա աշխատանքի այս տպավորիչ արդյունքն ուղղված է թե´ պահպանելու ARARAT-ի դիրքերը դասական շուկաներում, եւ թե´ գրավելու ամուր դիրքեր հարաբերականորեն նոր շուկաներում, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը», - ասված է ԵԿԳ-ի հաղորդագրությունում:
Լուսանկարը՝ Երեւանի կոնյակի գործարան
ARARAT 3* и ARARAT 5* կոնյակների շշերի հիմքում հատուկ փորագրությունը պատկերում է Արարատ լեռը։ Վերածննդի եւ նոր կյանքի այս վեհաշուք խորհրդանիշը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում նաեւ գրեթե բոլոր նոր պիտակների վրա։ Բացի այդ, ARARAT-ի պատմությունն ու արժեքները ներկայացվում են շշերի զարդանախշերում։
ARARAT պրեմիալ շշերի ներքեւի հատվածը զարդարում են յուրատեսակ ռելիեֆային կամարներ, խորհրդանշելով Երեւանի կոնյակի գործարանի գանձարանում պահվող բացառիկ սպիրտները, որոնց միահյուսելու վարպետությունը ստեղծում է ARARAT-ի ներդաշնակության արվեստը։
Նոր շարքի յուրահատկությունն ապահովում է գույնի ոչ սովորական հակադրությունը. պիտակների վրա սպիտակ հատվածի հետ համատեղ օգտագործվել են դասական ներկապնակի երանգներ:
ARARAT-ի բոլոր նմուշները զարդարված են բրենդի տարբերանշանով՝ Փյունիկով:
Փաթեթավորման այս փոփոխությունները միտված են հատկապես գոհացնել ARARAT-ի պրեմիալ դասի սիրահարներին, քանի որ այստեղ կհայտնվի նոր կուպաժ՝ Անի 7 տարի հնացման։ Հայտնի ARARAT Ընտիրը շուտով իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի ARARAT-ի վինտաժային հավաքածուի շարքում։
Վերջերս թողարկված ARARAT ուլտրա պրեմիում դասի փաթեթավորումը վերափոխման չի ենթարկվել։
«ARARAT-ի փաթեթավորման վերափոխմանը նախորդել է ծավալուն, մանրակրկիտ միջթիմային եւ միջմշակութային աշխատանք։ Նախագծի վերջին շտկումները համընկան համավարակի առավել ակտիվ շրջանի հետ, սակայն ԵԿԳ թիմի աննկարագրելի պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ կարողացանք այն իրագործել առանց ժամկետների խախտման։ Մեզ համար ծայրահեղ կարեւոր էր պահպանել հավատարմությունը պատմական արմատներին՝ մեկտեղելով այն նոր մակարդակ տեղափոխվելու հետ։ Վստահ եմ, որ ամեն նոր նախաձեռնությամբ ARARAT-ը միայն ամրապնդելու է իր դիրքերը համաշխարհային շուկայում», - ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Անի Բերիաշվիլին։
«Երեք տարի առաջ մենք ընդունեցինք ARARAT-ի վերափոխման մարտահրավերը, որպեսզի տեղափոխենք ապրանքանիշը համաշխարհային հարթություն եւ ամուր դիրքավորվենք պրեմիալ բրենդիի դասի հատվածում։ Կատարված աշխատանքի արդյունքը թույլ է տալիս ընդգծել մեզ տարբերակող տարրերը խանութներում եւ ուժեղացնել մեր պրեմիումիզացիան բրենդիի դասի մեջ, որն շարունակում է աճել։
Մենք մանրակրկիտ աշխատեցինք թե´ ընկերության ներսում, թե´ կրեատիվ գործակալության հետ։ Հատկապես կարեւոր եմ համարում նաեւ մեր աշխատանքները սպառողների հետ։ Այս ամենը հնարավոր դարձրեց արժեքների նկատմամբ մեր հավատարմության անձեռնմխելիությունը՝ պահպանելով հայկական արմատները եւ միաժամանակ արդիականացնելով ապրանքանիշը։ Վերափոխումը նաեւ առավել կհեշտացնի ARARAT-ի այս կամ այն կոնյակի ընտրությունը սպառողների կողմից։ Այսօր ունենք նրբագեղ, արդի եւ աութենտիկ առաջարկ, որը կուրախացնի թե´ ARARAT-ի հավատարիմ սիրահարներին, թե´ ապրանքանիշին նոր հաղորդակցվող սպառողներին, որոնք պատրաստ են գնել բնածին եւ դարերի պատմություն ունեցող արտադրանք», - նշել է Պեռնո Ռիկար Արեւելյան Եվրոպայի շուկայավարության տնօրեն Կարին Մադելրիոն։
«MEDIACRAT գործակալությունն ավելի քան 10 տարի համագործակցում է ARARAT ապրանքանիշի հետ։ Սա մեծ պատիվ եւ պատասխանատվություն է՝ հաշվի առնելով նրա պատմական հարստությունն ու կարեւորությունը Հայաստանի համար, ինչպես նաեւ ճանաչելիությունը Ռուսաստանում եւ ամբողջ աշխարհում։ Գործակալությունում նախագծի վրա աշխատում էր միջազգային խումբ՝ կրեատիվ տնօրեն Իգոր Բորիսենկոյի ղեկավարությամբ։ Մեր առջեւ դրված էր բարդ, բայց միեւնույն ժամանակ հետաքրքիր խնդիր։ Հարկավոր էր ապահովել ապրանքանիշի ռազմավարական վերաթողարկումը, պահպանելով եւ առավել ընդգծելով նրա ԴՆԹ-ն», - ասել է MEDIACRAT ընկերության գործադիր գործընկեր Արման Ջիլավյանը։

Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) сегодня официально представил новые бутылки и упаковку легендарного коньяка ARARAT.
«Новая линейка коньяков ARARAT – это глобальная и наиболее яркая визуальная активация бренда за последние 10 лет. Новая глава, с которой бренд выходит на другой уровень в своем международном позиционировании, направленном на завоевание и укрепление статуса глобального коньяка категории «Премиум +» и вовлечение новых поколений потребителей. Это эволюционное событие в жизни бренда, за которым стоит фундаментальное исследование новых трендов на международном рынке, потребительских инсайтов и, что самое важное, понимания моментов потребления (Moments of Consumption). Этот впечатляющий результат нескольких лет работы международной команды специалистов призван еще больше укрепить место ARARAT на традиционных рынках, а также занять прочные позиции на таких относительно новых рынках, как США и Китай», - говорится в сообщении ЕКЗ.
Фото: Ереванский коньячный завод
В основания бутылок ARARAT 3* и ARARAT 5* инкрустирована гора Арарат. Этот величественный символ возрождения и новой жизни также занимает центральную позицию почти на всех этикетках. Кроме того, ценности и история ARARAT визуально транслированы в орнаментальном украшении бутылок.
Нижнюю часть бутылок премиальных коньяков ARARAT украшают своеобразные рельефные арки, символизирующие уникальные спирты запасников Ереванского коньячного завода, мастерство сочетание которых создает искусство гармонии ARARAT. В свою очередь бутылки ARARAT сегмента супер-премиум выполнены в форме специальных карафов, украшенных по бокам рельефным обрамлением и завершающимися в нижней части неповторимой формой гексагона.
Исключительность новой линейки обеспечивает нетрадиционный цветовой контраст: использование классической палитры оттенков в сочетании с белым сегментом на этикетках.
Все без исключения образцы новой гаммы украшены отличительным знаком легендарного армянского коньяка - бренд-символом ARARAT – птицей Феникс.
Изменения упаковки также призваны порадовать любителей премиального сегмента коньяков ARARAT, так как именно в нем появится новый купаж - Ани 7-летней выдержки. Вместе с тем, знаменитый коньяк ARARAT Отборный в скором будущем займет свое исторически заслуженное место в винтажной линейке ARARAT.
Упаковка ультра-премиум линейки ARARAT, запущенной сравнительно недавно, не претерпела изменений.
«Перезапуску линейки ARARAT предшествовала огромная скурпулезная кросс-функциональная и кросс-культурная работа. Завершающие штрихи проекта проводились во время разгара пандемии, однако благодаря невероятному профессионализму команды Ереванского коньячного завода мы смогли обеспечить полное исполнение проекта в заявленные сроки. Для нас было чрезвычайно важно сохранить верность историческим корням и вместе с тем уверенно выйти на новый уровень. Уверена, с каждой новой инициативой мы будем лишь укреплять себя на мировом рынке. Ведь завоевание новых рынков для ARARAT означает встречи с еще большим количеством потребителей и удовлетворение не только их предпочтений, но и в некотором смысле опережение их желаний и потребностей и предоставление новых решений», - сказала исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ани Бериашвили.
«Три года назад мы приняли вызов редизайна всей гаммы ARARAT, для того чтобы перевести бренд в международную плоскость и твердо закрепиться в категории премиальных бренди. Результат проделанной работы позволяет нам усилить наши отличительные черты в магазинах и укрепить премиумизацию в категории бренди, которая продолжает расти.
Мы очень тщательно работали как внутри компании, так и с креативным агентством. Особо важным считаю работу, проведенную с потребителем. Все это позволило обеспечить постоянство нашей приверженности к ценностям бренда, сохранить наши армянские корни, при этом сильно осовременить бренд и привнести больше ясности при выборе того или иного коньяка линейки ARARAT. Сегодня у нас элегантное, современное и аутентичное предложение, которое порадует не только лояльных клиентов ARARAT, но и обеспечит новых потребителей, готовых купить аутентичный продукт с богатой историей и корнями, уходящими в глубь веков», - отметила директор по маркетингу Перно Рикар Восточная Европа Карин Мадельрье.
«Агентство MEDIACRAT уже более 10 лет сотрудничает с брендом ARARAT. Это огромная честь и большая ответственность, учитывая историческое богатство бренда, его значимость для Армении, узнаваемость в России и активность во всем мире. Над проектом новой линейки со стороны агентства работала международная команда во главе c креативным директором MEDIACRAT Игорем Борисенко. Перед нами стояла непростая, но интереснейшая задача: как обеспечить стратегическое обновление бренда, сохранив и даже усилив его ДНК. Решения, которые мы предлагали, должны были быть актуальны не только сегодня, но и в будущем, чтобы бренд сохранил и усилил свои лидерские позиции. Также необходимо было найти решения, которые были честными и органичными для армянских корней ARARAT, но при этом были частью глобального тренда и сохранили связь с ценителями ARARAT в самых разных культурах и странах», - сказала управляющий партнер MEDIACRAT Арман Джилавян.