Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամը GIZ-ի հետ համատեղ աշխատում է Եվրոպայում հայկական գինիների միասնական վաճառքի հարթակի եւ լոգիստիկ պահեստի ստեղծման ուղղությամբ:
GastroVino-ն զրուցել է GIZ-ի «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Արամ Բաբայանի հետ՝ պարզելու ծրագրի մանրամասները:
Ուղիղ վաճառքներ Եվրոպայում
Ծրագիրը, որի վրա աշխատում ենք, բաղկացած է 3 հիմնական մասից: Առաջինը օնլայն հարթակի ստեղծումն է, որի միջոցով ներկայացվելու են հայկական գինիները՝ Եվրոպայում ուղիղ վաճառքներ կատարելու համար:
Երկրորդ բաղադրիչը միասնական պահեստն է, որտեղ պահվելու են հարթակում ներկայացված բոլոր գինիները՝ հնարավորություն տալով արտադրողներին առավել արդյունավետ դարձնել տեղափոխման եւ պահպանման ծախսերը:
Երրորդը սպասարկման կենտրոնի առկայությունն է, այսինքն՝ հաճախորդները հնարավորություն կունենան զանգերի միջոցով ուղղելու իրենց հետաքրքրող հարցերը, ստանալու պարզաբանումներ, կատարելու պատվերներ:
Ծրագիրն առաջին տարում կլինի պիլոտային: Ֆինանսավորումն իրականացվելու է Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամի, մասնակից արտադրող ընկերությունների եւ GIZ-ի կողմից:
Որակի գնահատում
Հիմնադրամն այժմ աշխատում է նաեւ հայկական գինիների որակի գնահատման մեխանիզմ ստեղծելու ուղղությամբ: Դա կօգնի նաեւ միասնական հարթակում ընդգրկվելիք գինիների ընտրության հարցում:
Այն գինիները, որոնք կստանան համապատասխան որակավորում, կընդգրկվեն հարթակում: Օրինակ՝ եթե մի ընկերություն արտադրում է 10 տարբեր գինիներ, սակայն որակի գնահատման նվազագույն շեմը հաղթահարել են դրանցից 3-ը, միասնական հարթակում ներկայացված կլինեն հենց այդ 3 գինիները: Նպատակն է խթանել որակյալ գինիների վաճառքը, որպեսզի սպառողները ճիշտ պատկերացում կազմեն հայկական գինու մասին:
Արամ Բաբայանը | Լուսանկարը՝ GIZ
Պահեստը ծավալային առավելագույն սահմանափակում չի ունենա, իսկ նվազագույն շեմը կորոշվի քննարկումների ընթացքում:
Պահեստի տեղակայման համար այժմ դիտարկում ենք մի քանի եվրոպական երկրներ, իսկ համեմատություններ անցկացնելուց հետո կկայացնենք որոշում՝ հիմք ընդունելով այն, թե որտեղ կունենանք ամենալայն հնարավորությունները:
Լուծումներ արտադրողների խնդիրներին
Փոքր արտադրողների համար գինիների վաճառքի հիմնական խնդիրն այն է, որ նրանք արտադրանքի փոքր ծավալների պատճառով դժվարանում են գտնել համապատասխան գործընկերներ, որոնք պատրաստ կլինեն իրենց գինիները ներկրել տվյալ շուկա:
Հարթակը հնարավորություն է տալու նաեւ փոքր արտադրողներին իրականացնելու վաճառքներ՝ անկախ տվյալ երկրում ներկայացուցիչ ունենալու հանգամանքից:
Ծրագրի միջոցով կկարողանանք նաեւ Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին ուղղորդել հետագայում արդեն իրենց երկրներում հայկական գինի գնել:
Լուսանկարը՝ REUTERS
Այսօր շատ են այն զբոսաշրջիկները, որ գալով Հայաստան շատ հավանում են մեր գինիները, սակայն հետագայում չեն կարողանում գնել, քանի որ տվյալ արտադրողի հետ կապը կորչում է: Այս բացը լրացնելով՝ կօգտագործենք նաեւ զբոսաշրջիկների պոտենցիալը հայկական գինիները եվրոպական շուկայում ավելի ճանաչելի դարձնելու համար:
Իհարկե, ծրագիրը նաեւ շատ արդյունավետ է ծախսի տեսանկյունից: Ընկերություններից շատերը տարվա ընթացքում մի քանի անգամ տարբեր միջոցառումների են մասնակցում՝ համտեսներ, ցուցահանդեսներ: Իրենց արտադրանքի՝ պահեստում առկայության շնորհիվ մի քանի շիշ գինի Եվրոպա ուղարկելու համար հավելյալ ծախսերի կարիք չի լինի:
Իրականացման ժամկետներ
Ծրագիրը ներկայացրել ենք արտադրողներին եւ այն հավանության է արժանացել շատերի կողմից: Մոտավորապես մեկ ամսվա ընթացքում կունենանք որոշում՝ ինչ ճանապարհով ենք գնալու: Նպատակն այն է, որ 2021 թվականի սկզբից հայկական գինիներն արդեն իսկ ներկայացված լինեն միասնական հարթակով:

Armenian Vine and Wine Foundation together with GIZ is working on creation of a single sale platform and warehousing and logistics system for Armenian wines in Europe.
GastroVino has talked with Aram Babayan, Team Leader Armenia of Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training South Caucasus (PSD TVET) Programme, to learn more about the project.
Direct sales in Europe
The project we are working on consists of 3 main components. The first is the creation of an online platform to present Armenian wines for direct sales in Europe.
The second component is a single warehouse, where all the wines presented on the platform should be stored. This will enable the producers to make transportation and storage costs more efficient.
The third component is the creation of a service center. Customers will be able to visit center to ask questions, receive clarifications, place orders.
We plan to make this a pilot project for the first year of its existence. Funding will be provided by the Vine and Wine Foundation of Armenia, participating wine manufacturers, and GIZ.
Quality control
The foundation is also working on a mechanism for assessing the quality of Armenian wines. It will also help with the selection of wines from the single platform.
The platform will present the wines that pass the stage of quality control. For example, if a company produces 10 different varieties of wine but only 3 of them pass the minimum quality threshold, those 3 wines will be presented on the platform. The aim is to promote the sale of quality wines so that
Aram Babayan | Image by: GIZ
The warehouse will not have a capacity limit, and as for the minimum threshold, we intend establish it over several discussions.
We are currently considering several European countries for the location of the warehouse. We plan to conduct certain comparisons and make a decision based on where we can have the broadest scope of opportunities.
Solutions for winemakers’ problems
The main problem small enterprises have with sale is that because of small quantities of wine they make, it is difficult for them to find partners willing to import their wines into the given market.
Our platform will make it possible for small producers to sell their product whether or not they have a representative in the country.
Image by: REUTERS
Through this project, we will also be able to encourage tourists visiting Armenia to buy Armenian wines in their countries in the future.
Many tourists try our wines while in Armenia and like them, but they have no access to them after leaving the country, because the connection with the given producer is lost. By filling this gap, we will also use the potential of tourists to make Armenian wines more recognizable in the European market.
Of course, the project is very cost-efficient as well. Many companies participate in various events several times a year: tastings, exhibitions. There will be no extra cost to send a few bottles of wine to Europe because of the availability of their products in stock.
The terms
We have introduced the winemakers to the project and many of them have given their approval. We will have a decision on which way to go in about a month. The goal is to have Armenian wines presented on the single platform by the beginning of 2021.