Exotic Wine Travel-ը կրկին անդրադարձել է Հայաստանին՝ այս անգամ զրույցի հրավիրելով Zorah-ի հիմնադիրներ Զորիկ Ղարիբյանին եւ Երազ Թոմասիանսին։ Ապրիլի 29-ին Facebook-ի ուղիղ հեռարձակման միջոցով Exotic Wine Travel հարթակի հազարավոր հետեւորդների համար Zorah-ի հիմնադիրները պատմել են իրենց գինիների ու Հայաստանի գինեգործության մասին։
Exotic Wine Travel-ի հիմնադիրներ Շերին Թանը եւ Մեթյու Հորքին 2016-ին լույս տեսած Uncorking the Caucasus: Wines from Turkey, Armenia, and Georgia գրքի հեղինակներն են, նրանք տարիներ առաջ այցելել էին Հայաստան, ծանոթացել էին տարածաշրջանի գինիներին ու տպավորվել եզակի սորտերով։
***
Exotic Wine Travel-ի հեղինակները զրույցի ընթացքում խոստովանեցին, որ Զորիկն ու Երազն իրենց ամենասիրելի գինեգործներից են աշխարհում, նշեցին, որ լավ ծանոթ Zorah-ի արտադրանքին ու շատ են հավանում դրանց եզակի բույրերը։
Զորիկը պատմությունը սկսեց 2000 թվականից. Հայաստանում նրանք առաջիններից էին, որ հավատացին երկրի ներուժին ու որոշեցին տեղական սորտերով գինի արտադրել։ «Այն ժամանակ ոչ ոք չէր խոսում Հայաստանի տեղական սորտերից, մենք Արենիից սկսեցինք։ Մարդիկ ծիծաղում էին, երբ տեղական սորտերով էինք հետաքրքրվում, մինչդեռ ես հավատում էի, որ կարող եմ բարձր որակի գինի արտադրել՝ ընտրելով մեր տեղականն ու հենց սկզբից գինիները հնեցնելով կարասներում»,- պատմել է Զորիկը։
Արենիի սորտերով տարբեր փորձարկումներ կատարելու արդյունքում 2006-ից սկսել են այգիները տնկել, 2010-ին բերքահավաքն են արել, իսկ շուկայում հայտնվել են 2012-ից։ «Ես չեմ սիրում արագ գործել. «Զորահ» նախագծի ցանկացած գինի պետք է 100%-ից ավելի լինի, այդ պատճառով էլ նախագծի ստեղծումից 20 տարի անց մենք ունենք ընդամենը երեք տեսակի գինի, չորրորդն էլ ճանապարհին է։ Ամեն տարի փորձարկումներ ենք անում ու տարբեր սորտերով ենք աշխատում, խառնածին սորտեր չենք ներառում։
Բնույթով պերֆեկցիոնիստ եմ. «Զորահ» նախագծում ոչինչ շտապ չի արվում, երբեւէ ճնշում չենք գործադրում, մենք հիանալիորեն ադապտացվում ենք Վայոց Ձորի կլիմային, ռիթմին...»,- ասել է Զորիկը։
Շերինը եւ Մեթյուն զրույցի ընթացքում հիշեցրին, որ հայկական Zorah Karasi Areni Noir գինին 2012-ին ներառվել էր Bloomberg-ի տասը լավագույն գինիների ցանկում ու խնդրեցին Zorah-ի հիմնադիրներին կիսվել իրենց հաջողության պատմությունով։
«Միջազգային հարթակում դա Zorah-ի համար առաջին ճանաչումն էր, գաղտնիքը պարզ եւ երկարաժամկետ տեսլական ունենալն է, նաեւ պետք է բծախնդիր եւ համառ լինել աշխատանքում, հավատալ այն ամենին, ինչ անում ես»,- ասել է Զորիկը։
Zorah-ի հիմնադիրները նաեւ ընդգծեցին, որ աշխարհի գինեգործության ոլորտում Հայաստանը գովազդի մեծ կարիք ունի, այդ պատճառով նրանք փորձում են բոլոր հնարավոր հարթակներում ներկա լինել, ճամփորդությունների վրա չեն խնայում ոչ ժամանակ, ոչ գումար։
Զորիկ Ղարիբյանը | Լուսանկարը՝ Zorah
«Հատկապես գինու աշխարհում որակն է հաջողության գրավականը։ Գինու որակը պետք է շատ բարձր լինի, հենց վստահ ես քո արտադրանքի վրա, պետք է աշխարհով մեկ ճամփորդես ու ներկայացնես այն տարբեր հարթակներում։ Հատկապես Zorah-ի դեպքում նման կերպ պետք է վարվեինք, որովհետեւ երբ սկսում էինք ներկայանալ աշխարհին, ոչ ոք չգիտեր Հայաստանի մասին։ Բարեբախտաբար, հիմա ոլորտը զարգացել է Հայաստանում, շատերը տեղյակ են մեր գինիներից, Արենին արդեն աշխարհի քարտեզում է հայտնվել։ Այս ոգով պետք է շարունակենք աշխատանքը եւ համառորեն մնանք նույն ուղու վրա»,- պատմել են Զորիկն ու Երազը։
Շերինի հարցին, թե Արենին աշխարհի հայտնի գինիներից ո՞ր սորտին է նման, Զորիկը պատասխանեց՝ համեմատություններ անել չի սիրում, որովհետեւ Արենին իր ուրույն տեղն է գրավում աշխարհում։
«Ապացուցված է, որ Արենին 100 տոկոսանոց հայկական է, այն ոչ մի սորտի նման չէ։ Մենք շատ բախտավոր ենք, որ Արենի ունենք Վայոց Ձորում։ Վերջերս Վայոց Ձոր շատերն են գալիս եւ ցանկանում ներդրում անել, այդ պատճառով խնդրում եմ՝ հարգեն այս մարզը եւ պատվաստումներ չանեն։
Վայոց Ձորն աշխարհում կարող է այն եզակի վայրերից մեկը համարվել, որն ունի դարավոր պատմություն, տարատեսակ սորտեր, գինու ազգային հնեցման հատուկ մեթոդ եւ ամենակարեւորը՝ չունի ֆիլոքսերա։ Եթե մտնում եք Վայոց Ձոր, հիշեք, որ մենք ժառանգել ենք այս եզակի վայրն ու պետք է փոխանցենք այն հաջորդ սերունդներին: Ֆիլոքսերայից զերծ նման տարածքը պատվաստելու դեպքում մեծանում է հիվանդություն տարածելու հավանականությունը։ Եթե պատվաստումն անհրաժեշտ եք համարում ձեր բիզնեսի համար, ընտրեք Հայաստանի մյուս հիասքանչ վայրերը»,- Զորիկն եւ Երազը այս կոչով են ավարտում զրույցը։

Exotic Wine Travel has covered Armenia again, this time talking with Zorah Wines founders Zorik Gharibian and Yeraz Tomasians. In a Facebook live on April 29, they told thousands of Exotic Wine Travel followers about their wines and winemaking in Armenia.
In 2016, Exotic Wine Travel founders Charine Tan and Matthew Horkey published the book ‘Uncorking the Caucasus: Wines from Turkey, Armenia, and Georgia’. Years ago they visited Armenia and tried the wines made in the South Caucasus, whose unique varieties made a strong impression on them.
***
Charine Tan and Matthew Horkey have confessed during the talk that Zorik and Yeraz are one of their favorite winemakers, noting they are familiar with Zorah products and very fond of their flavor.
Zorik’s winemaking story begins in 2000: he and Yeraz were one of the first people in Armenia to believe in the country’s potential and make wine from local grape varieties. “No one talked about the local Armenian varieties back then. We started from Areni. People laughed at us when we inquired after local varieties, but I believed I could make high-quality wine from them and aging the wine in karases,” said Zorik.
After a series of experiments with the Areni varieties, Yeraz and Zorik started planting vineyards in 2006 and harvested the grape in 2010. Two years later, their wines hit the market. “I don’t like to work quickly. Any wine of Zorah has to be over 100% good, which is why we have just 3 wine varieties after 20 years of doing this project. We are working on the fourth variety. Every year we experiment with different grapes. We don’t use mixed varieties.
I am a perfectionist. Nothing is done quickly for Zorah, and we never press anyone. We have adapted to the climate and pace of Vayots Dzor perfectly,” said Zorik.
Charine and Matthew have pointed out that Zorah Karasi Areni Noir featured on Bloomberg’s list of the world’s top 10 wines in 2012 and asked Zorah founders to share their success story.
“It was the first episode of international recognition for Zorah. The secret is to have a simple, long-term vision, be meticulous and persistent in your work, and believe in what you do,” said Zorik.
Zorik and Yeraz have also stressed that Armenia strongly needs advertising in the global winemaking arena, which is why they are trying to be represented on all possible platforms and spare neither time nor effort for business trips.
Zorik Gharibian | Image by: Zorah
“Quality is the guarantee of success, especially in the winemaking world. When you are confident in your product, you have to travel around the world and present it on different platforms. Particularly in case of Zorah, we have to do things that way, because no one knew about Armenia when we first started. Fortunately, the sector has progressed in Armenia, and many people know about our wines. Areni is already on the global wine map. We need to keep up the work and continue our path,” said Zorik and Yeraz.
Responding to the question from Charine about which famous wine is similar to Areni, Zorika has replied he doesn’t like comparing, because Areni has its own place in the world.
“It is a proven fact that Areni is 100% Armenian, so it is not similar to any other variety. We are very lucky to have Areni in Vayots Dzor. Many people come here in recent time, eager to invest, and we ask them to respect the marz and to not bring vaccines.
Vayots Dzor can be considered one of the few places with centuries-long history, a range of varieties, a traditional method of aging wine, and what’s the most important, without phylloxera. If you come to Vayots Dzor, mind that we have inherited this unique place and we must leave it as legacy to the future generations. Vaccinating the vineyards, which are free from phylloxera, increases the risk of infection. If you consider vaccines necessary for your business, choose a different place in Armenia,” Zorik and Yeraz concluded the talk with this call.