«Արմենիա Վայն» գինեգործարանն ամփոփել է 2019 թվականի ձեռքբերումները եւ նախանշել 2020-ի առաջնահերթությունները:
21-րդ դարի այգիներ եւ օրգանական խաղողագործություն
Դեռեւս 2017-ից «Արմենիա Վայն» գինեգործարանը մեկնարկել է օրգանական խաղողագործության մշակումը՝ մշտապես կարեւորելով շրջակա միջավայրի պահպանությունը, ինչպես նաեւ սպառողի ու աշխատակիցների հանդեպ ազնվությունը։
Շարունակելով սեփական այգիների ընդլայնումը՝ 2019-ին ընկերությունը Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում տնկել է եւս 14 հեկտար օրգանական այգիներ եւ այդպիսով սեփական այգիները հասցրել 74 հեկտարի։
«Արմենիա Վայն» գինիները պատրաստվում են Հայաստանի չորս մարզերից մթերված հայկական եւ եվրոպական խաղողի սորտերից: Նախորդ տարի մշակվող խաղողի շուրջ 15 սորտերին ավելացել են եւս երկուսը՝ օրգանական Սիրան եւ Պըտի Վերդոն: 2019-ի ընթացքում ընկերությունը մթերել է ավելի քան 7000 տոննա խաղող՝ համագործակցելով շուրջ 600 մատակարարների հետ։
Հաղթանակներ ու գործընկերներ միջազգային շուկայում
Միջազգային շուկայում հայկական գինու լավագույնս ներկայացումը «Արմենիա Վայնի» կարեւորագույն առաքելություններից է գինեգործարանի ստեղծման առաջին իսկ օրվանից։
«Արմենիա Վայնը» համագործակցում է ավելի քան 26 երկրում գործող ընկերությունների հետ եւ այդպիսով հայկական տերրուարի նրբահամ բույրը ներկայացնում ռուսական, բելառուսական, չեխական, ամերիկյան, կանադական, ֆրանսիական եւ այլ շուկաներում:
Հանդիսանալով ամենամեծ արտահանողներից մեկը՝ 2019-ին ընկերությունը ձեռք է բերել 6 նոր գործընկեր եւ արտահանման ընդհանուր ծավալները ավելացրել 25%-ով։
Նախորդ տարում ընկերությունը մասնակցել է 5 միջազգային ցուցահանդեսի՝ ներկայացված գինիների համար արժանանալով 27 հաղթական մեդալի՝ 5 ոսկե, 6 արծաթե եւ 16 բրոնզե:
Նվաճումներ տեղական շուկայում
Իր գործունեության 11 տարիների ընթացքում «Արմենիա Վայն» գինեգործարանին հաջողվել է դառնալ Հայաստանում գինու ամենաճանաչված եւ սպառողների կողմից սիրված ապրանքանիշերից մեկը։
2019-ին ընկերության արտադրանքը ներկայացվել է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի վաճառքի ու սպասարկման շուրջ 7000 սրահներում՝ ավելացնելով իրացման ծավալներն ավելի քան 35%-ով:
Գինու զբոսաշրջության կենտրոն
Նախորդ տարի գինեգործարանը հյուրընկալել է ավելի քան 7000 զբոսաշրջիկի շուրջ 15 երկրներից՝ դիրքավորվելով որպես Հայաստանում գինու զբոսաշրջության կենտրոններից մեկը:
Այցելելով գինեգործարան՝ զբոսաշրջիկները ծանոթանում են ոչ միայն «Արմենիա Վայնի» արտադրանքին, այլեւ հայկական գինեգործության պատմությանն ու մշակույթին, գինու համտեսի արվեստին: Իսկ գինեգործարանի տարածքում գործող «Հազարաշեն» խանութ-սրահը հնարավորություն է ընձեռում այցելուներին «Արմենիա Վայնի» արտադրանքը ձեռք բերել գործարանային գնով:
Ընկերության համար 2019 թվականը նշանավորվել է նաեւ «Նազանի» ազգային ռեստորանի վերաբացմամբ, համտեսի ու մասնագիտական սրահներում հետաքրքրական մոտեցումների համալրմամբ։
Նախորդ տարվա ամբողջ ընթացքում ընկերությունը գինեգործության ոլորտում կազմակերպել է մի շարք կրթական ծրագրեր՝ իրականացնելով ոլորտի մասնագետների վերապատրաստում:
Առաջ
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը, ներդնելով արդի գինեգործական արտադրության համար անհրաժեշտ նորարարական եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այսօր թեւակոխում է զարգացման նոր փուլ։
Խթանելով Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը՝ ընկերությունը ներդնում է արդի գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաներ եւ մշակութային այնպիսի ձեւաչափեր, որոնք այսօր կիրառվում են աշխարհի ամենազարգացած երկրներում: 2020-ին գինեգործարանն ընդարձակելու է նոր այգիների տնկման գործընթացը, առանձնահատուկ ուշադրության արժանացնելու արդեն իսկ մշակվող խաղողի հայկական եւ եվրոպական սորտերին հայկական տեղածին սորտերի ավելացմանը։
Շարունակելով մասնագիտական կրթական ծրագրերը, միջազգային լավագույն փորձագետների ներգրավմամբ գործնական գիտելիքների փոխանակումը՝ 2020-ին «Արմենիա Վայնը» հետամուտ է լինելու գյուղացիական տնտեսությունների հետ համագործակցության շարունակական զարգացմանը՝ բարձր որակի խաղող ստանալու նպատակով։
Ընկերությունը կշարունակի ներդրումներ իրականացնել նաեւ գաստրոտուրիզմի ոլորտում։ Գինեգործարանի տարածքում կգործարկվի իր տեսակով եզակի «Գինու թանգարանը», որտեղ հայաստանյան եւ օտարերկրյա այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայկական գինու 6000-ամյա պատմությանը:
2020-ին «Արմենիա Վայնը» հանդես կգա նոր եւ եզակի ապրանքատեսակով՝ պորտվեյնով, ու ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային շուկաներին կներկայացնի հայկական տերուարի համուհոտով, բայց ֆրանսիական ձեռագրով պատրաստված կոնյակը:

Винодельня Armenia Wine подвела впечатляющие итоги 2019 года и наметила реализацию новых инвестиционных программ на 2020 год.
Виноградники XXI века и органическое виноделие
Еще с 2017 года винодельня Armenia Wine приступила к развитию органического виноделия, постоянно отмечая важность сохранения окружающей среды, а также честного поведения в отношении потребителя и сотрудников.
Продолжая расширение собственных виноградников, в 2019 году компания разбила в селе Сасуник Арагацотнской области еще 14 га органических виноградников, таким образом, доведя площадь собственных виноградников до 74 га.
Вина Armenia Wine производятся из закупленного в четырех областях Армении винограда армянских и европейских сортов. К переработанным в прошлом году около 15 сортам винограда добавились еще два: органический Сиран и Пти Вердо. В течение 2019 года компания закупила более 7 000 тонн винограда у порядка 600 поставщиков.
Победы и партнеры на международном рынке
С первого дня создания винодельни Armenia Wine одной из ее миссий является наилучшим образом представить армянское вино на международном рынке.
Armenia Wine сотрудничает с компаниями из более чем 26 стран мира и представляет нежнейший аромат армянского терруара на российском, белорусском, чешском, американском, канадском, французском и других рынках.
Являясь одним из крупнейших экспортеров, компания в 2019 году обрела шесть новых партнеров и увеличила объемы экспорта на 25%.
В прошлом году компания представила вина собственного производства на 5 международных выставках, удостоившись 27 медалей: 5 золотых, 6 серебряных и 16 бронзовых.
Достижения на местном рынке
За 11 лет своей деятельности винодельне Armenia Wine удалось стать одним из самых известных и любимых потребителями брендов вина. В 2019 году продукция компании была представлена примерно в 7000 торгово-сервисных пунктах Армении и Нагорного Карабаха, увеличив объем реализации более чем на 35%.
Туристический центр
В прошлом году винодельню – как один из туристических центров Армении – посетили более 7000 туристов из порядка 15 стран.
Посещая винодельню, туристы знакомятся не только с продукцией Armenia Wine, но и с историей и культурой армянского виноделия, искусством дегустации вина. А действующий на территории винодельни салон-магазин «Азарашен» позволяет посетителям приобретать продукцию Armenia Wine по заводским ценам.
Для компании 2019 год ознаменовался также повторным открытием национального ресторана «Назани» вкупе с интересными новшествами в зале для дегустаций и специализированном зале.
В течение всего прошлого года компания проводила ряд образовательных программ в сфере виноделия с целью переподготовки специалистов.
Новые программы
Винодельня Armenia Wine, являясь пионером в сфере внедрения необходимых в современном винодельческом производстве инновационных и современных технологий, сегодня вступает в новый этап развития.
Стимулируя развитие в Армении органического виноделия, компания внедряет современные сельскохозяйственные технологии и такие культурные форматы, которые сегодня применяются в самых развитых странах мира. В 2020 году компания расширит процесс разбивки новых виноградников, уделяя особое внимание увеличению автохтонных армянских сортов наряду с армянскими и европейскими сортами.
Продолжая профессиональные образовательные программы и обмен практическими навыками с привлечением лучших международных экспертов, компания Armenia Wine в 2020 году намерена продолжать последовательно развивать сотрудничество с сельскими хозяйствами с целью получения высококачественного винограда.
Компания продолжит осуществлять вложения также в сфере гастротуризма. На территории винодельни будет задействован единственный в своем роде «Музей вина», в котором армянские и зарубежные посетители смогут ознакомиться с 6000-летней историей армянского вина.
В 2020 году Armenia Wine представит на местном и международном рынках новый уникальный бренд – портвейн, а также коньяк, изготовленный с ароматом армянского терруара по французской методике.