Հայ-իտալական Rikars Wine գինեգործարանը ներկայացրել է իտալական տեխնոլոգիայով եւ «հայկական սրտով» «Davit» ու «Arag» բնական գինիները։
2017թ․-ին հիմնադրված գինեգործարանի կարմիր չոր գինիները հայկական Արենի խաղողի տեսակից են՝ խմորված ու հնեցված կավե կարասում եւ արցախյան կաղնեփայտե տակառում։
Գինեգործարանի ասիստենտ-գինեգործ Սիլվա Աթոյանը նոյեմբերի 28-ին՝ գինիների շնորհանդեսի ժամանակ, GastroVino-ին պատմել է, որ իրենք որեւէ քիմիական հավելում չեն օգտագործում։
«Փորձել ենք վերականգնել հայկական գինեգործության ավանդույթները։ Երկու գինին էլ պատրաստվում են նույն Արենի տեսակի խաղողից, պարզապես հնեցումն է տարբեր, հետեւաբար՝ համային ու հոտային հատկանիշները նույնպես տարբեր են։ «Arag» գինին հնեցվում է հին հայկական ավանդական մեթոդով՝ կավե կարասների մեջ, «Davit»-ը՝ արցախյան կաղնեփայտե տակառում»,- ասել է Սիլվա Աթոյանը։
Գինեգործարանի գլխավոր գինեգործ Ֆեդերիկո Ռենցին Տոսկանայից է, կենտրոնական Իտալիայում շուրջ 20 գինեգործարանների, այդ թվում՝ Rikars Wine-ի համահիմնադիր Ռիկարդո Գալիարդի՝ Իտալիայում գործող գինեգործարանի խորհրդատուն է։
Ուսումնասիրելով հայկական գինեգործության ավանդույթները, Ֆեդերիկո Ռենցին որոշել է գալ Հայաստան ու ծանոթանալ հայկական արտադրանքին։ Գինիները համտեսելուց հետո՝ ընտրությունը կանգ է առել Արենի տեսակի վրա։
«Երբ Տոսկանայից եկա Հայաստան եւ ուսումնասիրեցի հայկական գինեգործության ավանդույթները, հայտնաբերեցի, թե ինչքան շատ ու հետաքրքիր խաղողի տեսակներ ունեք։ Հասկացա, որ հենց հայկական խաղողի տեսակի հետ եմ ուզում աշխատել, եւ ոչ թե տոսկանական խաղող բերել Հայաստան։ Այսպիսով՝ սա հայկական գինի է՝ ստեղծված տոսկանական փորձով։ Մեր բնական գինիների պատրաստման տեխնոլոգիան իտալական է, խաղողը, այսինքն՝ «սիրտը»՝ հայկական։ Ես միշտ ասում եմ, որ պարզապես իմ հմտություններն եմ կիրառում, բայց գինին ես չեմ ստեղծում, այն ստեղծում են արեւն ու հողը, այնպես որ մեր գինիների ստեղծողը հայկական արեւն եւ հողն են»,- GastroVino-ին ասել է Ֆեդերիկո Ռենցին։
Ֆեդերիկո Ռենցին | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Ռիկարդո Գալիարդին եւ Արսեն Զադոյանը 15 տարվա ընկերությունից հետո են որոշել գինեգործարան հիմնել։ Արսեն Զադոյանը GastroVino-ին ասել է, որ սա ընկերական-ընտանեկան բիզնես է։
Ռիկարդո Գալիարդին, Ֆեդերիկո Ռենցին եւ Արսեն Զադոյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
«Այժմ խաղողը մթերում ենք ֆերմերներից, բայց մեր այգիներն ենք հիմնում։ Հավանաբար, երեք տարուց արդեն կսկսենք մեր այգիների խաղողն օգտագործել»,- ասել է Արսեն Զադոյանը՝ հավելելով, որ առաջիկայում պատրաստվում են «Հաղթանակ» տեսակի խաղողի գինի արտադրել։

Армяно-итальянская винодельня Rikars Wine представляет изготовленные по итальянской технологии и с «армянским сердцем» натуральные вина Davit и Arag.
Красные сухие вина основанной в 2017г. винодельни изготовлены из армянского сорта Арени. Выдержка производится в глиняных карасах и арцахских дубовых бочках.
На презентации вин ассистент-винодел Rikars Wine Сильва Атоян рассказала GastroVino, что они не используют химических добавок.
«Мы попытались восстановить традиции армянского виноделия. Оба вина делаются из одного сорта винограда - Арени, но выдерживаются по-разному. Вино Arag выдерживается традиционным методом – в глиняных карасах, Davit – в бочках из арцахского дуба»,- отметила Силва Атоян.
Главный винодел Rikars Wine - Федерико Ренци из Тосканы, он консультант около 20 виноделен в центральной Италии, в том числе действующей в Италии винодельни Рикардо Галиарди – соучредителя Rikars Wine.
Изучив традиции армянского виноделия, Федерико Ренци решил приехать в Армению. После дегустации вин его выбор пал на сорт Арени.
«Приехав из Тосканы в Армению и изучив традиции армянского виноделия, я обнаружил, что у вас много интересных сортов винограда. Я понял, что хочу работать именно с армянским сортом винограда, вместо того чтобы привозить тосканский виноград в Армению. Технология изготовления нашего вина - итальянская, виноград – его «сердце» - армянский. Я всегда говорю, что просто использую свои навыки, но вино создаю не я, а солнце и земля. Создатели нашего вина – армянские солнце и земля»,- сказал GastroVino Федерико Ренци.
Федерико Ренци | Фото: Медиамакс
Рикардо Галиарди и Арсен Задоян решили основать винодельню после 15 лет дружбы. По словам Задояна, что это дружеский и семейный бизнес.
Рикардо Галиарди, Федерико Ренци и Арсен Задоян | Фото: Медиамакс
«Сейчас виноград нам поставляют фермеры, но мы уже создаем собственные сады. Скорее всего, через три года начнем использовать свой виноград»,- сказал Арсен Задоян, добавив, что в ближайшее время они собираются начать выпускать вино из винограда сорта Ахтанак.