Երեւանի կոնյակի գործարանի նոր Էրեբունի 50 կոնյակը համալրում է ARARAT-ի ուլտրապրեմիալ հավաքածուն, որի սկիզբը 2015 թվականին դրվել է Էրեբունի 30 կոնյակի թողարկմամբ:
Էրեբունի 50-ը ARARAT-ի ներկայիս շարքի ամենահնացված կոնյակն է՝ վառ, հագեցած, անկրկնելի էջ հայկական կոնյակագործության 130-ամյա պատմության մեջ:
Էրեբունի 50 արտահայտիչ կուպաժն ավելի քան 50 հազվագյուտ սպիրտների ներդաշնակ համադրություն է, որոնցից ամենահինը՝ Երեւանի կոնյակի գործարանի գանձարանի հազվագյուտ նմուշը, 104 տարեկան է: Արեւով օծված Էրեբունի 50-ը ARARAT շարքի գագաթնակետն է, քանզի այս կուպաժի սպիտներից յուրաքանչյուրն արտադրված է արեւով ողողված եւ հաճախ «կյանքի օրրան» անվանվող Արարատյան դաշտավայրում աճող էնդեմիկ հայկական խաղողից:
«Տարբեր երկրներում Էրեբունի 50 տարեկան կոնյակի հայտնվելը կամրապնդի ARARAT-ի առաջատար դիրքը որպես ողջ աշխարհում պրեմիում դասի ներկրվող կարեւորագույն բրենդիներից մեկը: ARARAT-ն առավել ցայտուն է ներկայանում ուլտրապրեմիում կարգում՝ հայկական կոնյակի սիրահարների համար բացահայտելով նոր բացառիկ համ:
Կարին Մադելրիոն
Էրեբունի 50-ը Երեւանի կոնյակի գործարանի գանձարանում պահվող հազվագյուտ սպիրտների բացառիկ կուպաժ է: Ոգեշնչվելով պերճանքի խորհրդանիշ հանդիսացող Էրեբունի փառահեղ ամրոցով եւ Հայաստանի բնության առատությամբ ՝ այս 50 տարեկան կուպաժը դարձել է ժառանգության եւ վարպետների իրական կրքի բուն էությունը՝ բացահայտելով ARARAT կոնյակների նոր, բացառիկ եզրը»,- նշում է Երեւանի կոնյակի գործարանի վաճառքների եւ շուկայավարության տնօրեն Կարին Մադելրիոն:
Էրեբունի 50-ը ներկայացված է բացառիկ դեկանտերով, որը ստեղծվել է ֆրանսիացի դիզայներ Ֆիլիպ Սեի կողմից:
«Էրեբունի 50-ի պես արտադրանքի համար առավել հարմար փաթեթավորում ստեղծելիս ինձ գրավեց Հայաստանի աութենտիկ խորհրդանիշները նորովի ներկայացնելու գաղափարը, մասնավորապես՝ օբսիդիանը, որպես հայկական հողի սեւ ադամանդ եւ արեւը՝ առատաձեռնության իրական արտահայտում: Հենց այս ջերմությունն եմ ես արտահայտել ոսկե մասերում, որոնք հիշեցնում են հին աստվածների խորհրդանշական թեւերը, եւ ում պատկերները մինչ օրս զարդարում են Էրեբունի ամրոցի հարթաքանդակները: Այդ պատճառով դեկանտերն իրենից ներկայացնում է երկու գույների՝ սեւի եւ ոսկեգույնի մինիմալիստական, բայց եւ պերճախոս հակադրություն», - ընդգծում է Ֆիլիպ Սեն:
«Էրեբունի 50-ը անվերջ բացահայտումների սկիզբ է: Այս կոնյակի հարուստ համը նրբագեղ արաբեսկ է, որի ողջ գեղեցկությունը կարող են գնահատել վայելքի իրական գիտակները: Հազվագյուտ սպիրտների ազնվական համադրությունը դարձնում է այս կուպաժն հիրավի բացառիկ եւ պարգեւում է հագեցած սաթե գույն կարմիր փայտի եւ ոսկու շողքով:
Համլետ Անտոնյանը
Այն ունի անկրկնելի համահոտային փունջ, որտեղ նկատելի են ծիրանաչրի, սալորի եւ մեխակի երանգները: Մետաքսյա պարուրող համը երանգավորված է բոված պնդուկի եւ շոկոլադի ալիքներով: Երկար հետհամի ժամանակ նկատելի է ժամանակի դրած կնիքը՝ հին կաղնու տտիպությունը», - պատմում է Էրեբունի 50-ի հեղինակը՝ Երեւանի կոնյակի գործարանի արտադրության տնօրեն Համլետ Անտոնյանը:

Новый коньяк Ереванского коньячного завода Эребуни 50 дополняет ультра-премиальную коллекцию АРАРАТ, заложенную в 2015-ом году коньяком Эребуни 30.
Этот самый выдержанный коньяк в современной линейке АРАРАТ - яркая, насыщенная, неповторимая глава в 130-летней истории армянского коньякоделия.
Выразительный купаж Эребуни 50 – гармоничное сочетание более 50 редких спиртов, самому старому из которых - редчайшему образцу хранилища Ереванского коньячного завода – 104 года.
Эребуни 50 лет – прославленное временем солнце - кульминация линейки АРАРАТ. Ккаждый из спиртов этого купажа произведен из эндемичного армянского винограда, произрастающего на залитой солнцем Араратской долине, часто называемой «колыбелью жизни».
«Появление на рынках коньяка Эребуни 50-летней выдержки усилит лидерство АРАРАТ как одного из главных импортированных бренди категории премиум во всем мире. АРАРАТ укрепляет свои позиции в сегменте ультра-премиум, раскрывая новый уникальный вкус для ценителей армянского коньяка. Эребуни 50 – уникальный бленд раритетных спиртов, хранящихся в сокровищнице Ереванского коньячного завода.
Карин Мадельрье
Вдохновившись символом процветания - величественной крепостью Эребуни и изобилием природы Армении этот 50-летний бленд стал квинтэссенцией наследия и подлинной страсти мастеров, раскрывая тем самым новую, исключительную грань коньяков АРАРАТ», - сказала директор по маркетингу и продажам Ереванского коньячного завода Карин Мадельрье.
Эребуни 50 представлен в уникальном декантере, который был разработан французским дизайнером Филиппом Сэ.
«Создавая наиболее подходящее обрамление для такого продукта как Эребуни 50, меня увлекла идея по-новому презентовать аутентичные символы Армении – обсидиан, как своего рода черный бриллиант армянской земли и солнце, как истинное выражение щедрости. Именно это тепло я воплотил в золотых деталях, напоминающих о символических крыльях древних богов, изображения которых украшают барельефы крепости Эребуни по сей день. Поэтому декантер представляет собой минималистический, но красноречивый контраст двух цветов: черного и золотого», - сказал Филипп Сэ.
«Эребуни 50 – начало бесконечного открытия. Богатый вкус этого коньяка – филигранная арабеска, вся красота которого может быть оценена лишь истинными ценителями высокого. Благородное сочетание редчайших спиртов делает этот бленд поистине уникальным и дарит насыщенный янтарный цвет с оттенками красного дерева и отблеском золота.
Гамлет Антонян
Он отличается неповторимым букетом, где очевидны ноты сушеного абрикоса, сливы и гвоздики. Обволакивающий шелковый вкус оттенен благородными волнами обжаренного фундука и шоколада. В длительном послевкусии ощущается печать времени купажа - терпкость выдержанного дуба», - рассказывает создатель коньяка АРАРАТ Эребуни 50, директор по производству Ереванского коньячного завода Гамлет Антонян.