Շաբաթներ առաջ հայտնի դարձան International Wine & Spirit Competition-ի դափնեկիրների անունները, որոնց թվում համաշխարհային հայտնի բրենդերի կողքին արծաթե մեդալների է արժանացել նաև «Արմենիա Վայն» ընկերությունը։ Երեք, հինգ և յոթ տարեկան կոնյակների հաջողության գաղտինքը բացահայտում է ընկերության ֆրանսիացի կոնյակագործ Օլիվիե Շապտը։
Բարձր գնահատական՝ համաշխարհային փորձագետներից
50 տարվա պատմություն ունեցող International Wine & Spirit Competition-ն ամեն տարի հյուրընկալում է կոնյակագործության ու գինեգործության համաշխարհային ընկերությունների, որոնց արտադրանքը օրեր շարունակ գնահատում են ոլորտի 400-ից ավելի համաշխարհային փորձագետներ շուրջ 30 երկրներից: Մրցույթի նպատակն է պարգևատրել գերազանցությունը գինու և ալկոհոլային խմիչքների ոլորտում՝ խրախուսելով որակյալ արտադրանքի ճանաչումն աշխարհով մեկ։
«Արմենիա Վայն» ընկերության կողմից պատրաստված կոնյակն արժանացել է 3 արծաթե մեդալների։ Գործարանի 3 և 5 տարեկան կոնյակները ստացել են 90 միավոր, իսկ 7 տարեկանը՝ 93, և առաջնային դիրք գրավել ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ միջազգային մրցակիցների ցանկում։ Մրցանակակիր կոնյակը դեռևս ներկայացված է չէ հայկական շուկայում, ընկերությունը նախատեսում է այն ներկայացնել տեղական և միջազգային շուկա մյուս տարվա սկզբում:
«Նման մեդալները մեծ նշանակություն ունեն բոլորիս համար, քանի որ շատ կարևոր է իմանալ, որ աշխատանքդ գնահատվում է։ Իհարկե, այս մեդալների նվաճումը հեշտությամբ չի տրվել։ Դրա հետևում կանգնած է բարդ ու երկար աշխատանք»,- նշում է ընկերության կոնյակագործ Օլիվիե Շապտը։
Նա հավելում է, որ թեև նման հաղթանակրներն անչափ ուրախացնող են, սակայն միևնույն ժամանակ չափազանց պարտավորեցնող։ Փորձագետը վստահեցնում է, որ ընկերությունը նոր բարձրունքներ է գրավելու՝ Հայաստանի անունը հնչեցնելով աշխարհի բոլոր անկյուններում։
Հայկականի ու ֆրանսիականի միախառնում
Ըստ մրցույթի կանոնների՝ արծաթե մեդալի արժանացած կոնյակը պետք է լինի գերազանց խմիչք՝ բացառիկ հավասարակշռությամբ ու համահոտային նրբերանգների բարդությամբ։ Այն պետք է նկատելիորեն առանձնանա մրցակիցներից։
«Արմենիա Վայնի» կոնյակի՝ ահա այս չափանիշներին համապատասխանության գաղտնիքը կոնյակագործ Օլիվիե Շապտը կապում է մի քանի առանցքային գործոնների հետ։ Առաջին հերթին դրանք են Հայաստանի հողը, կլիման, խաղողի սորտը, որ յուրահատուկ համային նրբերանգներ ու բույր են տալիս խմիչքին։ Այս ամենին գումարվում է փորձագետի՝ խմիչքների պատրաստման միջազգային փորձն ու տարիների աշխատանքի հետ ձեռք բերած գիտելիքը։
Նա ընդգծում է այն, որ կոնյակները պատրաստվում են ֆրանիսական տեխնոլոգիայով՝ նորագույն սարքավորումների կիրառմամբ, որոնցով հագեցած է «Արմենիա Վայն» ընկերության գործարանը։ Հատկապես կարևոր դեր ունի թորման արտադրամասը, որտեղ տեղադրված են գերժամանակակից ֆրանսիական սարքավորումներ։
Գրավիչ երիտասարդների համար
«Լավորակ կոնյակ պատրաստելու համար մեզ ժամանակ է պետք, տարիներ պետք է անցնեն։ Կոնյակը հնեցնում ենք բարձրորակ տակառներում՝ պատրաստված ֆրանսիական կաղնու փայտից, որ լավագույններից է աշխարհում։ Տարբեր տարիքի կոնյակներն, իհարկե, ունեն տարբեր համահոտային առանձնահատկություններ։ Օրինակ՝ եթե փորձենք ավելի երիտասարդ կոնյակ, կզգաք թարմ կաղնու փայտի բույր։ Այն թարմություն և քաղցրություն ունի։ Ինչքան երկար է հնեցվում կոնյակը, այնքան բարդանում է և ձեռք բերում նոր նրբերանգներ»,- պատմում է ֆրանսիացի կոնյակագործը։
Նա հավելում է, որ «Արմենիա Վայնի» 3-ամյա կոնյակը հատկապես սիրելի է երիտասարդների շրջանում, քանի որ դրա թեթևությունը հեշտացնում է համտեսը՝ դարձնելով կոնյակը երեկույթների խմիչք։
Ճանապարհորդություն բուրմունքի աշխարհով
«Լավագույն պահն, իհարկե, կոնյակը փորձելն է։ Պետք է վերցնել գավաթն ու բույրը զգալ՝ գնահատելով այս որակը։ Երկրորդ անգամ բուրմունքն առնելիս արդեն սկսում ես ճանապարհորդել կոնյակի բույրի նրբերանգների միջով՝ տարբեր մրգեր՝ թարմ և չոր, կաղնու փայտ, հետո նաև վանիլ, շոկոլադ, երբեմն սուրճ։ Շնչում ես բույրը, նորից շնչում, և այդ պահին միայն մեկ բան ես ցանկանում՝ փորձել խմիչքը»,- ասում է Օլիվիե Շապտն ու համտեսում կոնյակը։
Հավելենք նաև, որ ավելի վաղ «Արմենիա Վայն»-ի 4 գինիներ Գերմանիայում՝ «Berliner Wein Trophy» մրցույթում, հերթական անգամ արժանացել են ոսկե և արծաթե մեդալների:

International Wine & Spirit Competition was summed up several weeks ago, and the names of the winners were announced. Armenia Wine Company with its silver medals was among the successful international competitors. The company’s French cognac maker Olivier Chapt revealed the secret of the three, five and seven-star cognacs.
Approval from international experts
Every year for the past 50 years the International Wine & Spirit Competition has hosted international winemaking and cognac making companies, the production of which is being assessed by more than 400 international experts from around 30 countries. The contest is aimed at rewarding excellence in the sector of wines and alcoholic drinks production, promoting recognition of quality work around the world.
The production of Armenia Wine Company has won 3 silver medals. The company’s 3 and 5-star cognacs received 90 points, and the 7-star - 93 points, taking a leading position among both Armenian and international producers. The mentioned cognac hasn’t been introduced to the Armenain market yet, and the company plans to present it to both local and international markets at the beginning of next year.
He added that although victories always cheer up, they also imply additional responsibility. The expert assures that the company will register new achievements in making Armenia more recognizable around the world.
Combination of the Armenian and French
According to the rules of the contest, the cognac taking the silver medal should be excellent with exclusive balance and complexity of aroma and taste. It should be significantly different from the competitors.
Cognac maker Olivier Chapt links the compliance of Armenia Wine cognacs with these standards to several key factors. Those are Armenia’s soil, climate, grape that give unique taste, nuances and aroma to the drink. These are supplemented by the expert’s contribution with his knowledge and years of international experience.
He emphasized that the cognacs are made based on the French technologies with application of new equipment present at Armenia Wine Company. According to him, the company attaches special importance to the distillation with the use of modern French equipment.
Attractive for young people
“We need time to make high quality cognac, years of work. The aging of the drink takes place in high quality barrels, made of French oak, which is among the best in the world. Cognacs of various ages, of course, have different specifics of taste. For instance, if you try younger cognac, you will feel the aroma of the old oak, which has freshness and sweetness. The older the cognac, the more complex it gets with more nuances added,” the French cognac maker said.
He added that the 3-star cognac is especially popular among the youth, as its lightness facilities the tasting process, which is why cognac is popular during parties.
Traveling in the world of aromas
“Of course, the best moment is trying the cognac. You need to take the glass and feel the aroma, appreciating the quality. Then you start to travel in the world of nuances of the aroma: different fruits, fresh and dried, oak, vanilla, chocolate, and sometimes coffee. You smell the aroma, and your only wish at the moment is trying the drink,” Olivier Chapt said and tried the cognac.
Let us add that earlier 4 wines of Armenia Wine Company won again gold and silver medals in Berliner Wein Trophy contest in Germany.