2019 թվականի աշնանն առաջին անգամ գինիներ կպատրաստվեն խաղողի կոլեկցիոն այգու որոշ տեսակներից: Գինիները փորձնական են լինելու՝ նմուշի համար, որ հասկանան, թե նոր հայտնաբերված խաղողի տեսակներից որն է պիտանի գինու համար:
Կոլեկցիոն այգու մասին GastroVino-ին պատմել է Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամի փոխտնօրեն Ֆրունզ Հարությունյանը:
Այգին
Խաղողի կոլեկցիոն այգին գտնվում է Արմավիրի մարզում: Հիմնադրվել է ՄԱԿ–ի պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության կողմից: Մշակության մեջ ներգրավված անձիք տեղացիներն են՝ հիմնականում Էջմիածնի հարակից գյուղերի բնակիչները:
Այգու ընդհանուր տարածքը 2.3 հեկտար է. մեկ հեկտարը ցուցադրական այգին է, 1.3 հեկտարը՝ կոլեկցիոն այգին։
Լուսանկարը՝ Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամ
Խորհրդային տարիներին Հայաստանում խաղողի մի քանի խոշոր կոլեկցիոն այգի է եղել, որոնք անկախացումից հետո անհետացել էին: Երեք տարի առաջ հիմնադրված այս այգու նպատակն է պահպանել ու հետազոտել Հայաստանի խաղողի գենետիկան:
Նպատակները
Խաղողի կոլեկցիոն այգու նպատակը նախ կենսաբազմազանության պահպանումն է:
Ըստ Ֆրունզ Հարությունյանի՝ Հայաստանն ունի խաղողի սորտերի հսկայական շտեմարան, որոնք երկրի հպարտությունն են եւ ապացույցը, որ խաղողագործությունն ու գինեգործությունը ծագել են հենց այս տարածաշրջանում։
«Այս այգին կարեւոր երաշխիք է, որ մենք չենք կորցնի մեր հարստությունը։ Չենք բացառում, որ ապագայում կոլեկցիոն այգիների քանակը կավելանա»,- ասում է հիմնադրամի փոխտնօրենը:
Կոլեկցիոն այգում հավաքագրվում ու փաստագրվում են խաղողի բոլոր սորտերը: Սա երաշխիք է, որ որեւէ անկանխատեսելի հիվանդության կամ վնասատուների պատճառով խաղողի որեւէ սորտ չի անհետանա:
«Օրինակ՝ խաղողի վազի վնասատու ֆիլոքսերայի դեմ պայքարի միջոց չկա, միակ փրկությունը պատվաստումն է: Ֆիլոքսերան նոր-նոր է տարածվում Հայաստանում, եւ վտանգ կա, որ տարիների ընթացքում բոլոր այգիները կվերափոխի: Եթե դա տեղի ունենա, սորտերը կորցնելու մեծ վտանգի առջեւ կկանգնենք, եւ հենց միայն այդ պատճառով այս այգին չափազանց կարեւոր է»,- շեշտում է Ֆրունզ Հարությունյանը:
Նոր սորտերը
Հայաստանում հայտնի է խաղողի ավելի քան 600 տեսակ, բայց մշակվում է տասն անգամ ավելի քիչ:
Այգում արդեն իսկ հավաքագրված է մոտ 300 տեսակի խաղող: 2018 թվականին միայն հայտնաբերվել է 60 սորտ:
Սորտերը հավաքագրելուց հետո ստուգվում է դրանց պիտանելիությունը գինեգործության համար: Քանի որ խաղողի այգին բերք է տալիս չորրորդ եւ նույնիսկ հինգերորդ տարում, այս տարի առաջին անգամ բազմաթիվ սորտեր կփորձարկվեն գինեգործության մեջ:
Այստեղ հայտնված բացառիկ խաղողի տեսակները շատ են, եւ սորտեր կան, որոնք նույնիսկ անուն չունեն, որովհետեւ երբեւէ հայտնի չեն եղել։ Դա պարզվել է գենետիկ հետազոտությունների միջոցով: Նման տեսակ է, օրինակ, Մորմոր սորտը, որը Եղեգնաձորի տարածաշրջանից է եւ ունի գորշ մոխրագույն, կիսաթափանցիկ գունավորում։
Այգու մշակումը
Ֆրունզ Հարությունյանը մանրամասնում է, որ այգին անցնում է հողի մշակման բոլոր փուլերը՝ գարնանային խոր վար, սովորական վար մի քանի անգամ տարվա ընթացքում, ապա տարվա վերջում՝ այգեթաղ:
Մարտին սկսվում է այգեբացը, էտումը, կապը, ձեւավորումն ու սաղարթի ձեւավորումից հետո՝ շվատումը, ծերատումը:
Այս պահին այգու միայն մեկ հատվածում կա կաթիլային ոռոգում, բայց հետագայում հույս ունեն ոչ միայն ամբողջ այգին ոռոգել կաթիլային տարբերակով, այլեւ կարկտապաշտպան ցանցեր ունենալ:
Մշակման ընթացքում հերբիցիտներ չեն կիրառվում, քիմիական պայքարը միայն վնասատուների դեմ է:
«Քանի որ կոլեկցիոն այգին կազմված է տարբեր սորտերից, որոնք հիվանդություններից տարբեր դիմացկունության աստիճան ունեն, չափազանց դժվար է միանգամից հրաժարվել քիմիական պայքարից»,- բացատրում է Ֆրունզ Հարությունյանը:

The fall of 2019 will mark the first time Wine Collection Garden vineyard in Armenia will produce wine from some of its varieties. The wines will be experimental, so that the winemakers can figure out which newly catalogued grape varieties can be used.
Gastrovino has talked about the vineyard with Frunz Harutyunyan, Deputy Director of Vine and Wine Foundation of Armenia.
The vineyard
Wine Collection Garden is located in Armavir marz. Founded by the UN Food and Agriculture Organization, it is owned by locals, mostly residents of villages adjacent to the city of Etchmiadzin. The vineyard covers the area of 2.3ha: 1ha is the demonstration sector and 1.3ha is where the varieties are grown for winemaking.
There were several similar vineyards in Armenia in the Soviet period, but they gradually disappeared after the country gained independence. The main goal of the vineyard opened in Armavir three years ago is to preserve and research the DNA of Armenian grapes.
The objectives
The primary objective of the project is to preserve the natural diversity of varieties. According to Frunz Harutyunyan, Armenia has a huge amount of them, which is both source of pride and evidence that viniculture and winemaking were born in this region.
“This vineyard is an important guarantee that we will not lose our rich heritage. We don’t rule out that the number of such vineyards will increase in the future,” added Harutyunyan.
The people working in Wine Collection Garden register and document every variety. It is a guarantee that no variety will be lost to unexpected disease or vermin.
“For instance, there are no means against Phylloxera, you can only vaccinate the grapes to prevent it. Phylloxera is just starting to spread in Armenia and there’s a danger it might affect all vineyards over the years. If it happens, we will face a huge threat of losing varieties, and for that reason only this vineyard is extremely important,” stressed Frunz Harutyunyan.
New varieties
There are over 600 known varieties in Armenia, but fewer than 10 are actually cultivated.
Wine Collection Garden already has 300 varieties as opposed to the 60 catalogued in 2018.
After identifying the varieties, the vineyard staff determines if they can be used in winemaking. The grapes can be harvested in the 4th or even 5th year of cultivation, so 2019 is the first year when multiple varieties will be tested in Wine Collection Garden.
The vineyard has many exclusive varieties and some others don’t even have a name because they have not been catalogued before. Wine Collection Garden learned that through a genetic research. One of these varieties is Mormor from Yeghegnadzor, a grey grape with semi-translucent skin.
The cultivation
Only one part of the vineyard is equipped with drip irrigation system now, but the owners hope to expand it to the rest of the vineyard and even install anti-hail nets.
Herbicides are not used, unless chemical help is required to fight off vermin.
“This type of vineyard has multiple varieties which all have different levels of resistance, so it is very difficult to abandon chemical means,” explained Fruzn Harutyunyan.