Հայաստանի եւ միջազգային շուկաներում ավելի քան 11 տարվա գործունեություն ծավալող «Արմենիա Վայն» ընկերությունը շուտով հանդես կգա կոնյակի նոր ապրանքանիշով, որում միաձուլված են ազգային ավանդույթները եւ միջազգային առաջատար փորձ։
«Արմենիա Վայն» ընկերությունն իր գործունեությունը սկսել է 2006 թվականից Արմավիրի մարզում տնկված այգիներից՝ հասնելով Հայաստանի խաղողագործական շրջաններից մեկը՝ Արագածոտնի մարզ, որտեղ եւ տեղակայված է գինեգործարանը։
Թերեւս քչերին է հայտնի, որ վերջին 10 տարիներին ընկերությունը ոչ միայն զբաղվում է բուն գինեգործությամբ, այլեւ խոշոր ներդրումներ է կատարում կոնյակագործության ոլորտում՝ դառնալով ոլորտի առաջատարներից մեկը։
Ընկերությունը անցած 10 տարիների ընթացքում հնացնում եւ հասունացնում էր կոնյակը խորը մառաններում եւ միայն 10 տարի անց է, որ սպառողին կմատուցի 3, 5, 7, իսկ հաջորդ տարի՝ նաեւ 10 տարեկան կոնյակներ։
Հենց այդ առիթով ընկերության հրավերով Հայաստան են ժամանել ֆրանսիական հեղինակավոր Appartment 103 մարքեթինգային, դիզայներական խմբի ներկայացուցիչներ, ովքեր զբաղվելու են նոր ապրաքանիշի բրենդավորման նախագծով։
Գործակալությունն աշխատում է այնպիսի հեղինակավոր ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Hennessy-ն, Moët & Chandon-ը, Karlsberg Group-ը, Dolce&Gabbana-ը, Yves Saint Laurent-ը եւ Lancôme-ը։ Երկու օրվա ընթացքում Apartment 103-ի մասնագետները ծանոթացան հայկական կոնյակագործության եւ գինեգործության հարուստ ժառանգությանը, ընկերության ստեղծման պատմությանն ու ավանդույթներին, զարգացման հեռանկարներին, կոնյակի հնացման գաղտնիքներին եւ օգտագործման մշակույթին, ծեսին, համտեսման կանոններին։
«Միաձուլելով ժամանակակից տեխնոլոգիաները եւ լավագույն մասնագետների փորձառությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի աշխարհագրական եւ խաղողագործության բացառիկ կլիմայական պայմանները՝ «Արմենիա Վայն»-ը հայկական կոնկագործության ասպարեզում հանդես կգա նոր ձեռագրով»,- նշել է «Արմենիա Վայն» ընկերության կոնյակի խորհրդատու Օլիվյե Շապտը։
Գինեգործարանի տարածքում  6.5 մ խորության վրա՝ բազալտե ժայռի մեջ փորված մառանում եւ բացառապես ֆրանսիական տակառներում հնեցված կոնյակներում ընկերության կոնյակագործները համատեղել են հայկական բնաշխարհի ժառանգության նրբահամությունն ու ֆրանսիական կոնյակի յուրահատուկ համահոտային առանձնահատկությունները։
Այսպիսով, մոտ ապագայում «Արմենիա Վայն» ընկերության կողմից 10-ամյա ամենօրյա հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ Հայաստանում եւ բազմաթիվ այլ երկրներում կներկայացվի կոնյակագործության ազգային հարուստ ավանդույթների, միջազգային առաջատար տեխնոլոգիաների եւ նրբաճաշակ ժամանակակից լուծումների համադրմամբ ստեղծված կոնյակի նոր ապրանքանիշ՝ ամրապնդելով Հայաստանի՝ որպես կոնյակագործության առաջատար երկրի վարկանիշը։

После более чем 11-летней активной деятельности на местном и зарубежном рынках компания «Армения Вайн» вскоре запустит новый коньячный бренд. В новом коньяке будут сочетаться национальные традиции и международный опыт.
История «Армения Вайн» началась с первого виноградника, посаженного в 2006 году в регионе Армавир, и продолжилась в другом виноградарском регионе Армении - Арагацотне, где и была построена винодельня.
Немногим известно, что на протяжении 10 лет, кроме виноделия, компания также вносит большой вклад в сферу производства коньяка. На протяжении 10 лет компания выдерживала свой коньяк в глубоких погребах и только сейчас представит на рынке свой 3-х, 5-и и 7-летний коньяк.
По этому поводу Армению посетили представители ведущей французской маркетинговой и дизайнерской компании Appartment 103, которые займутся брендингом нового товарного знака.
Агентство работает с такими компаниями, как Hennessy,Moët & Chandon, Karlsberg Group, Dolce & Gabbana, Yves Saint Laurent и Lancôme. Проведя в Армении два дня, специалисты ознакомились с производством армянского коньяка, секретами выдержки, богатыми традициями виноделия, историей компании и правилами дегустации.
«Соединяя воедино современные технологии, опыт ведущих специалистов и особенность армянского терруара, «Армения Вайн» удивит «новым почерком» всю сферу армянского коньячного производства»,- отметил консультант компании Оливье Шапт.
В погребе на глубине 6.5 метров мастера компании объединяют особенности армянского терруара с ароматикой французского коньяка.
Таким образом, в ближайшем будущем в Армении, а также в множестве других стран будет представлена новая торговая марка коньяка, которая в очередной раз докажет миру, что Армения является выдающейся страной-производителем этого напитка.