«Ոսկենի գինիներ» ընտանեկան գինեգործական ընկերությունն առաջարկում է շատ անսովոր եւ հետաքրքիր ժամանցի տեսակ՝ նկարչություն գինով: GastroVino-ի հետ զրույցում «Ոսկենի գինիներ»-ի համահիմնադիր, Art and Wine նախագծի հեղինակ Ալինա Մկրտչյանը պատմեց՝ ինչպես առաջացավ Հայաստանում նման նախագիծ իրագործելու գաղափարը, եւ կիսվեց գինով նկարելու հմտություններով:
Քանի որ գինին ինքն իրենով արվեստ է, մտածեցի, որ այն կարելի է միահյուսել մեկ այլ արվեստի բնագավառի՝ նկարչության հետ: Գեղանկարչության մեջ նման ուղղություն գոյություն ունի (գինու գրիզայլ), սակայն այն զանգվածային ճանաչում չի վայելում, «նեղ մասնագիտական է»: Մենք էլ որոշեցինք ավելի ազատ եւ ժամանակակից շունչ հաղորդել դրան:
Լուսանկարը՝ «Ոսկենի գինիներ»
Մեր նախագիծը թերապեւտիկ եւ նույնիսկ մեդիտատիվ բնույթ է կրում. գինի ըմպելիս ներքին լարվածությունը պակասում է, իսկ երբ այդ գործընթացը համատեղվում է նկարչության հետ, տեղի է ունենում ուղեղի «վերբեռնում», առկա խնդիրները այլ լույսի ներքո են սկսում երեւալ:
Art and Wine նախագծի մեկնարկը տրվել է 2017 թվականի ապրիլին. ռեստորաններում դեգուստացիոն երեկոներ էինք կազմակերպում, այնուհետեւ առաջարկում էինք մեր նկարչուհի Գոհար Սարգսյանի օգնությամբ որեւէ բան նկարել՝ ներկերի փոխարեն օգտագործելով առաջարկված գինիների տեսականին: Անկեղծ ասած՝ զարմացած էի, որ նույնիսկ տարիքով տղամարդիկ երեխաների պես տարված նկարում էին:
Նկարում ենք մեր արտադրության երկու տեսակի կարմիր (Արենի, Արենի Խնդողնի) եւ սպիտակ գինիներով, ինչպես նաեւ մեր նկարչուհու կողմից դաշտային ծաղիկներից եւ բույսերից պատրաստված ներկերով: Օգտագործվում է ակվարելային թուղթ, ժամանակի ընթացքում պատրաստի նկարը իր տեսքը չի փոխում: Նույնիսկ այն մարդկանց մոտ, որոնք երբեւէ չեն նկարել, հիանալի է ստացվում:
Բացի դեգուստացիոն երեկոներից, ունենք նաեւ նկարչության մեկանգամյա դասընթացներ մեր գործարանում, որտեղ երաշխավորում ենք դրական էմոցիաներով եւ արեւի ջերմությամբ լցված օր:

Voskeni Wines is carrying out an unusual initiative: wine painting. Voskeni Wines co-founder, creator of Art and Wine project Alina Mkrtchyan has told GastroVino how she came up with the idea and demonstrated her own skills in wine painting.
Wine is a form of art by itself, and I thought it could be entwined with another, such as painting. Wine painting actually exists (wine grisaille), but it is a niche, not widely known direction. We decided to give it more modern and free undertones.
Our project is actually therapeutic and meditative: you grow less tense as you savor wine, and if you add painting to the process, you get a “reload” of the brain and start to see the issues that are bothering you in a new light.
Image by: Voskeni Wines
Art and Wine project was launched in April of 2017. We organized wine tasting dinners at restaurants and concluded them with painting sessions, suggesting to the guests to use the offered wines as paints with the help of painter Gohar Sargsyan. Frankly speaking, I was surprised to see how fell it went. Even elder men were so engrossed in the process, like children!
We use two red (Areni, Areni Khndoghni) and white Voskeni Wines varieties as well as the paints that Gohar Sargsyan makes from wild flowers and plants, and watercolor paper so that the finished painting can preserve its initial look. Even people who never painted before are making wonderful pictures.
The project includes not only wine tasting dinners, but also one-time workshops at our factory, which guarantee to fill your day with positive vibes and the warmth of the sun.