Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի հերթական ժողովն առաջին անգամ կայացել է Երեւանում: Ասոցիացիայի անդամներին հանդիպել ենք Երեւանի կոնյակի գործարան կատարած այցի ժամանակ:
Ամեն տարի Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի (International Bartenders Association (IBA)) եվրոպական երկրների նախագահները հանդիպում են որեւէ երկրում ու ամփոփում տարվա աշխատանքները: Բարմենների հայկական ասոցիացիան երեք տարի առաջ Վիեննայի ժողովի ընթացքում էր առաջարկել 2019-ի ժողովը Երեւանում կազմակերպել:
«Ասոցիացիայի որոշում կայացնող հիմնական անդամներն են ժամանել Հայաստան: Այս այցից հետո մեր նպատակն է, որ Հայաստանը կրկին դիտարկվի ասոցիացիայի կողմից եւ ամենամյա World Cocktail Competition-ը (Համաշխարհային կոկտեյլի մրցույթ) 2022-ին անցկացվի այստեղ»,- ասում է Բարմենների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Ավետիսյանը:
Տիգրան Ավետիսյանը
Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի Եվրոպայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ջորջիո Ֆադդան մեզ հետ զրույցում հաստատում է այս տարբերակի դիտարկումը:
«Մեր ասոցիացիայի բարմենների մեծ մասը Եվրոպայից եւ Ասիայից են, իսկ Հայաստանը գտնվում է այդ երկու մայրցամաքների ուղիղ մեջտեղում։ Ինչո՞ւ ոչ. հիանալի հնարավորություն կլինի այստեղ հանդիպում կազմակերպելը: Մենք արդեն գիտենք, թե հաջորդ մրցույթը որ երկրում է լինելու, մյուս տարիների համար կքննարկենք նաեւ Հայաստանի տարբերակը»,- ասում է Ջորջիո Ֆադդան:
Ջորջիո Ֆադդան
Հայկական ասոցիացիայի նախագահի խոսքով՝ շատերն էին երկմտում Հայաստան այցելության համար, նրանք սովոր են ավելի հարմարավետ՝ մեկ չվերթով թռիչքների, նաեւ անդամների մեծ մասի համար Հայաստանն անծանոթ էր, պատկերացում չունեին՝ ուր են գալիս: Դժվարությունները մոռացվել են, երբ ժամանել են Հայաստան ու արժանացել հայկական հյուրասիրությանը:
«Սա երբեւէ ունեցածս ամենաթանկ չվերթն էր, սակայն չեմ ափսոսում այս այցելության համար,- անկեղծանում է Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահ Դեկլան Բըրնն ու շարունակում խոսքը,- եթե այս ժողովը չլիներ, ես երբեւէ հնարավորություն չէի ունենա Հայաստան գալու. այժմ շատ ուրախ եմ, որ այցելել եմ ու ճանաչել այս երկիրը, ձեր վարդագույն քաղաքը, որի մասին ոչինչ չգիտեի»:
Դեկլան Բըրնը
Հայկական կոնյակն ու պատմությունը՝ կոկտեյլի հիմք
Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահը ծանոթ չէր նաեւ հայկական խմիչքներին։ Երեւանի կոնյակի գործարանում տարբեր տեսակի ԱՐԱՐԱՏ կոնյակներ համտեսելուց առաջ նաեւ հայկական գինի էր փորձել:
«Երեք կամ յոթ տարեկան կոնյակները հեշտությամբ կարելի է օգտագործել կոկտեյլներ պատրաստելու համար: Իրականում բոլոր կոկտեյլներում, որտեղ օգտագործվում է վիսկի, կարելի է այն ազատ փոխարինել կոնյակով: Ավելի հին կոնյակի օգտագործումը կոկտեյլի մեջ շքեղություն կլինի:
Երբ բարմենները հաղորդակցվում են հաճախորդների հետ, հաճախ ոչ թե կոկտեյլը տեսքի համար են վաճառում, այլ դրա պատմությունն են ներկայացնում, ինչն էլ վաճառում է խմիչքը: Կարծում եմ՝ աշխարհում բարմենները ARARAT-ի հիմքով պատրաստված կոկտեյլները կարող են վաճառել հենց այդ խմիչքի դարավոր պատմության համար»,- ասում է Դեկլան Բըրնը:
ARARAT-ը կոկտեյլի հիմք օգտագործելու համար IBA-ի փոխնախագահ Ջորջիո Ֆադդան հակառակ կարծիք է արտահայտում:
«ARARAT-ը այն խմիչքն է, որ պետք է պահպանի իր անհատականությունը. ես հայկական կոնյակը որպես ինքնուրույն խմիչք եմ նախընտրում, չնայած երիտասարդ տարիքի կոնյակները կարելի է օգտագործել կոկտեյլ պատրաստելու համար:
Դեկլան Բըրնը եւ Ջորջիո Ֆադդան
Նման լավ կոնյակը հավանաբար լիմոնի կամ շաքարավազի հետ խառնելու ճիշտ բաղադրիչը չէ: Կոնյակի ու վիսկիի նման խմիչքները, եթե անգամ օգտագործում ենք որպես կոկտեյլի հիմք, պետք է միայն մեկ բաղադրիչի հետ համադրենք»,- ասում է Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահը:
Ի տարբերություն ասոցիացիայի մյուս անդամների՝ վերջինս Հայաստանին լավ ծանոթ է. հայկական կոնյակ առաջին անգամ տարիներ առաջ է խմել, իր հայ ուսանողներից մեկն է հյուրասիրել: «Մի շարք հայ ընկերներ ունեմ, Շառլ Ազնավուրի երգերի հետ կապված հիշողություններ ունեմ: Հազարավոր մարդկանց մեջ հայերին կարելի է անմիջապես ճանաչել նրանց աչքերից, յուրահատուկ լույս կա ձեր աչքերում»,- ասում է Ջորջիո Ֆադդան:
Հայաստանն աշխարհի խմիչքների քարտեզում
Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահը կարծում է, որ նման այցելությունները կնպաստեն աշխարհում հայկական խմիչքների տարածմանը, քանի որ նրանք այս այցից հետո կսկսեն բոլորին պատմել Հայաստանի պատմության ու հնարավորությունների մասին:
«Չինաստանում նոյեմբերին կայանալիք մեր հաջորդ հանդիպմանը կամփոփենք հայաստանյան այցը, մեզ հետ կտանենք այստեղի պատմությունները: Կասենք, որ Երեւանը վարդագույն քարերի քաղաք է, որ սեւահեր ու սեւաչյա մարդիկ այստեղ շատ յուրահատուկ արտաքին ունեն, անպայման կնշենք, որ այստեղ մարդիկ շատ հյուրընկալ ու երջանիկ են, ինչպես Իռլանդիայում:
Ամալի Խաչատրյանը զրուցում է Դեկլան Բըրնի հետ
Հայաստանն աշխարհին ավելի ճանաչելի դարձնելու համար այստեղի մարդիկ պետք է IBA-ին միանալու հնարավորության մասին մտածեն. մենք փնտրում ենք աշխարհի խմիչքների ընկերությունների աջակցությունը: Մեր ասոցիացիան 60-ից ավելի անդամ երկիր ունի, ամենալավ ու մատչելի տարբերակն է աշխարհին Հայաստանի ուղերձը փոխանցելու համար: Ի դեպ, Հայաստանն ունի նաեւ հիանալի բարմեններ, որոնք ամեն անգամ պատվով ներկայացնում են ձեր երկիրը World Cocktail Competition-ում»,- ամփոփում է Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահը:
Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի պատվիրակները Երեւանի կոնյակի գործարանում
Բարմենների հայկական ասոցիացիայի նախագահն ընդգծում է, որ IBA-ը հիմնականում Եվրոպայում ճանաչված ապրանքատեսակների հետ է աշխատում: World Cocktail Competition-ի ժամանակ թույլատրելի է օգտագործել միայն Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի հովանավորների ապրանքատեսակները։ Ըստ Տիգրանի՝ գուցե դա է պատճառը, որ շատերը հայկական խմիչքներին ծանոթ չեն:
«Հայաստանում անցկացրել էինք ազգային կոկտեյլի առաջնություն, կոնյակի հիմքով պատրաստված Ապրիկոտա կոկտեյլն էր հաղթել, որը երկու տարի առաջ գրանցվել է Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի ցանկում: Կոկտեյլի տարածումը բավականին մեծ է, IBA-ի կայքի վիճակագրությունն ուսումնասիրելիս նկատում ենք՝ 65 երկրի ազգային կոկտեյլների դիտումների քանակով Ապրիկոտան առաջին տեղում է»,- տեղեկացնում է Բարմենների հայկական ասոցիացիայի նախագահը:

Очередная встреча Международной ассоциации барменов в этом году впервые прошла в Ереване. С представителями ассоциации мы встретились во время их визита на Ереванский коньячный завод.
Ежегодно председатели европейских стран Международной ассоциации барменов (International Bartenders Association (IBA)) встречаются в какой-либо стране и подводят итоги года. На собрании в Вене Армянская ассоциация барменов предложила провести встречу 2019 года в Ереване.
«В Армению прибыли все те основные члены ассоциации, которые принимают решения. Наша цель, чтобы после этого визита Армения вновь рассматривалась ассоциацией, и ежегодный World Cocktail Competition 2022 (Международный конкурс коктейлей) состоялся здесь»,- рассказал председатель Армянской ассоциации барменов Тигран Аветисян.
Тигран Аветисян
Вице-президент Международной ассоциации барменов по европейскому региону Джорджио Фадда в беседе с нами подтвердил, что они рассматривают такую возможность.
«Большая часть барменов нашей ассоциации из Европы и Азии, а Армения находятся прямо посередине этих частей света. Почему бы и нет? Это будет прекрасная возможность. Мы уже знаем, в какой стране пройдет следующий конкурс, но мы обсудим кандидатуру Армении на следующие годы»,- отмечает Джорджио Фадда.
Джорджио Фадда
Председатель армянской ассоциации признается, что многие гости поначалу сомневались по поводу визита в Армению: они привыкли к более комфортным перелетам, без пересадок. К тому же, многие члены IBA незнакомы с Арменией, у них не было представления о том, куда они едут. Однако все трудности остались в прошлом, когда началась магия армянского гостеприимства.
«Это был один из самых дорогих перелетов в моей жизни. Однако я не жалею об этом визите», - рассказывает председатель Ирландской ассоциации барменов Деклан Берн и продолжает, - «если бы не это собрание, у меня не было бы возможности посетить Армению».
«Я очень рад, что приехал в Армению и узнал эту страну, ваш розовый город»,- добавил он.
Деклан Берн
Армянский коньяк и история – основа для коктейля
Председатель Ирландской ассоциации барменов не был знаком и с армянскими напитками. Перед тем как попробовать на заводе разные виды коньяка АРАРАТ, он успел продегустировать и армянское вино.
«Коньяки с трехлетней или семилетней выдержкой можно с легкостью использовать для приготовления коктейлей. На самом деле, во всех коктейлях, в которых используется виски, его можно спокойно заменить коньяком. Использование более выдержанного коньяка в коктейле будет роскошью.
Когда бармены общаются с клиентами, то часто рассказывают историю коктейля. Думаю, бармены со всего мира могут продавать коктейли, приготовленные на основе АРАРАТ, именно за счет вековой истории этого напитка»,- считает Деклан Берн.
У вице-президента IBA Джорджио Фадда иное мнение насчет использования АРАРАТ-а в качестве основы для коктейля.
«АРАРАТ – это тот напиток, который должен сохранить свою индивидуальность. Я предпочитаю армянский коньяк как самостоятельный напиток, хотя напитки «молодого возраста» можно использовать для приготовления коктейлей.
Джорджио Фадда и Деклан Берн
Такой хороший коньяк – не самый лучший ингредиент для смешивания с лимоном или сахаром. Напитки наподобие коньяка и виски, если даже используются в качестве коктейльной основы, нужно сочетать только с одним ингредиентом»,- замечает Фадда.
В отличие от других членов ассоциации, он хорошо знаком с Арменией. Джорджио впервые попробовал армянский коньяк много лет назад, когда один из его армянских студентов угостил его. «У меня есть несколько армянских друзей и воспоминания, связанные с песнями Шарля Азнавура. Среди тысячи людей армян можно узнать по их глазам – в них есть особенный свет»,- говорит Джорджио Фадда.
Армения на карте напитков мира
Председатель Ирландской ассоциации барменов считает, что подобные визиты будут способствовать популяризации армянских напитков в мире.
«На нашей следующей встрече в Китае в ноябре этого года мы подведем итоги визита в Армению, привезем с собой здешние истории. Скажем, что Ереван – город розовых камней, что у местных темноволосых и черноглазых людей очень специфическая внешность, обязательно отметим, что люди здесь очень гостеприимные и счастливые, как в Ирландии.
Амали Хачатрян беседует с Декланом Берном
Чтобы сделать Армению более узнаваемой в мире, вы должны подумать над возможностью присоединиться к IBA. Мы ищем поддержку компаний по производству напитков со всего мира. У нашей ассоциации более 60 стран-участниц, это лучший и выгодный способ передать послание Армении миру. Кстати, в Армении есть замечательные бармены, которые каждый раз с честью представляют вашу страну на World Cocktail Competition»,- добавил председатель Ирландской ассоциации барменов.
Представители IBA на Ереванском коньячном заводе
Председатель Армянской ассоциации барменов подчеркивает, что IBA в основном работает с известной в Европе продукцией. На World Cocktail Competition можно использовать только продукцию спонсоров Международной ассоциации барменов. По мнению Тиграна, в этом, возможно, кроется причина того, что многие незнакомы с армянскими напитками.
«В Армении мы провели национальный чемпионат по приготовлению коктейлей. Победил коктейль «Априкота», приготовленный на коньячной основе, который два года назад был включен в список Международной ассоциации барменов. Коктейль достаточно узнаваем: исследуя статистику сайта IBA, мы видим, что в списке национальных коктейлей из 65 стран «Априкота» находится на первом месте по количеству просмотров»,- говорит Тигран Аветисян.