Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի հերթական ժողովն առաջին անգամ կայացել է Երեւանում: Ասոցիացիայի անդամներին հանդիպել ենք Երեւանի կոնյակի գործարան կատարած այցի ժամանակ:
Ամեն տարի Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի (International Bartenders Association (IBA)) եվրոպական երկրների նախագահները հանդիպում են որեւէ երկրում ու ամփոփում տարվա աշխատանքները: Բարմենների հայկական ասոցիացիան երեք տարի առաջ Վիեննայի ժողովի ընթացքում էր առաջարկել 2019-ի ժողովը Երեւանում կազմակերպել:
«Ասոցիացիայի որոշում կայացնող հիմնական անդամներն են ժամանել Հայաստան: Այս այցից հետո մեր նպատակն է, որ Հայաստանը կրկին դիտարկվի ասոցիացիայի կողմից եւ ամենամյա World Cocktail Competition-ը (Համաշխարհային կոկտեյլի մրցույթ) 2022-ին անցկացվի այստեղ»,- ասում է Բարմենների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Ավետիսյանը:
Տիգրան Ավետիսյանը
Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի Եվրոպայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ջորջիո Ֆադդան մեզ հետ զրույցում հաստատում է այս տարբերակի դիտարկումը:
«Մեր ասոցիացիայի բարմենների մեծ մասը Եվրոպայից եւ Ասիայից են, իսկ Հայաստանը գտնվում է այդ երկու մայրցամաքների ուղիղ մեջտեղում։ Ինչո՞ւ ոչ. հիանալի հնարավորություն կլինի այստեղ հանդիպում կազմակերպելը: Մենք արդեն գիտենք, թե հաջորդ մրցույթը որ երկրում է լինելու, մյուս տարիների համար կքննարկենք նաեւ Հայաստանի տարբերակը»,- ասում է Ջորջիո Ֆադդան:
Ջորջիո Ֆադդան
Հայկական ասոցիացիայի նախագահի խոսքով՝ շատերն էին երկմտում Հայաստան այցելության համար, նրանք սովոր են ավելի հարմարավետ՝ մեկ չվերթով թռիչքների, նաեւ անդամների մեծ մասի համար Հայաստանն անծանոթ էր, պատկերացում չունեին՝ ուր են գալիս: Դժվարությունները մոռացվել են, երբ ժամանել են Հայաստան ու արժանացել հայկական հյուրասիրությանը:
«Սա երբեւէ ունեցածս ամենաթանկ չվերթն էր, սակայն չեմ ափսոսում այս այցելության համար,- անկեղծանում է Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահ Դեկլան Բըրնն ու շարունակում խոսքը,- եթե այս ժողովը չլիներ, ես երբեւէ հնարավորություն չէի ունենա Հայաստան գալու. այժմ շատ ուրախ եմ, որ այցելել եմ ու ճանաչել այս երկիրը, ձեր վարդագույն քաղաքը, որի մասին ոչինչ չգիտեի»:
Դեկլան Բըրնը
Հայկական կոնյակն ու պատմությունը՝ կոկտեյլի հիմք
Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահը ծանոթ չէր նաեւ հայկական խմիչքներին։ Երեւանի կոնյակի գործարանում տարբեր տեսակի ԱՐԱՐԱՏ կոնյակներ համտեսելուց առաջ նաեւ հայկական գինի էր փորձել:
«Երեք կամ յոթ տարեկան կոնյակները հեշտությամբ կարելի է օգտագործել կոկտեյլներ պատրաստելու համար: Իրականում բոլոր կոկտեյլներում, որտեղ օգտագործվում է վիսկի, կարելի է այն ազատ փոխարինել կոնյակով: Ավելի հին կոնյակի օգտագործումը կոկտեյլի մեջ շքեղություն կլինի:
Երբ բարմենները հաղորդակցվում են հաճախորդների հետ, հաճախ ոչ թե կոկտեյլը տեսքի համար են վաճառում, այլ դրա պատմությունն են ներկայացնում, ինչն էլ վաճառում է խմիչքը: Կարծում եմ՝ աշխարհում բարմենները ARARAT-ի հիմքով պատրաստված կոկտեյլները կարող են վաճառել հենց այդ խմիչքի դարավոր պատմության համար»,- ասում է Դեկլան Բըրնը:
ARARAT-ը կոկտեյլի հիմք օգտագործելու համար IBA-ի փոխնախագահ Ջորջիո Ֆադդան հակառակ կարծիք է արտահայտում:
«ARARAT-ը այն խմիչքն է, որ պետք է պահպանի իր անհատականությունը. ես հայկական կոնյակը որպես ինքնուրույն խմիչք եմ նախընտրում, չնայած երիտասարդ տարիքի կոնյակները կարելի է օգտագործել կոկտեյլ պատրաստելու համար:
Դեկլան Բըրնը եւ Ջորջիո Ֆադդան
Նման լավ կոնյակը հավանաբար լիմոնի կամ շաքարավազի հետ խառնելու ճիշտ բաղադրիչը չէ: Կոնյակի ու վիսկիի նման խմիչքները, եթե անգամ օգտագործում ենք որպես կոկտեյլի հիմք, պետք է միայն մեկ բաղադրիչի հետ համադրենք»,- ասում է Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահը:
Ի տարբերություն ասոցիացիայի մյուս անդամների՝ վերջինս Հայաստանին լավ ծանոթ է. հայկական կոնյակ առաջին անգամ տարիներ առաջ է խմել, իր հայ ուսանողներից մեկն է հյուրասիրել: «Մի շարք հայ ընկերներ ունեմ, Շառլ Ազնավուրի երգերի հետ կապված հիշողություններ ունեմ: Հազարավոր մարդկանց մեջ հայերին կարելի է անմիջապես ճանաչել նրանց աչքերից, յուրահատուկ լույս կա ձեր աչքերում»,- ասում է Ջորջիո Ֆադդան:
Հայաստանն աշխարհի խմիչքների քարտեզում
Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահը կարծում է, որ նման այցելությունները կնպաստեն աշխարհում հայկական խմիչքների տարածմանը, քանի որ նրանք այս այցից հետո կսկսեն բոլորին պատմել Հայաստանի պատմության ու հնարավորությունների մասին:
«Չինաստանում նոյեմբերին կայանալիք մեր հաջորդ հանդիպմանը կամփոփենք հայաստանյան այցը, մեզ հետ կտանենք այստեղի պատմությունները: Կասենք, որ Երեւանը վարդագույն քարերի քաղաք է, որ սեւահեր ու սեւաչյա մարդիկ այստեղ շատ յուրահատուկ արտաքին ունեն, անպայման կնշենք, որ այստեղ մարդիկ շատ հյուրընկալ ու երջանիկ են, ինչպես Իռլանդիայում:
Ամալի Խաչատրյանը զրուցում է Դեկլան Բըրնի հետ
Հայաստանն աշխարհին ավելի ճանաչելի դարձնելու համար այստեղի մարդիկ պետք է IBA-ին միանալու հնարավորության մասին մտածեն. մենք փնտրում ենք աշխարհի խմիչքների ընկերությունների աջակցությունը: Մեր ասոցիացիան 60-ից ավելի անդամ երկիր ունի, ամենալավ ու մատչելի տարբերակն է աշխարհին Հայաստանի ուղերձը փոխանցելու համար: Ի դեպ, Հայաստանն ունի նաեւ հիանալի բարմեններ, որոնք ամեն անգամ պատվով ներկայացնում են ձեր երկիրը World Cocktail Competition-ում»,- ամփոփում է Բարմենների իռլանդական ասոցիացիայի նախագահը:
Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի պատվիրակները Երեւանի կոնյակի գործարանում
Բարմենների հայկական ասոցիացիայի նախագահն ընդգծում է, որ IBA-ը հիմնականում Եվրոպայում ճանաչված ապրանքատեսակների հետ է աշխատում: World Cocktail Competition-ի ժամանակ թույլատրելի է օգտագործել միայն Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի հովանավորների ապրանքատեսակները։ Ըստ Տիգրանի՝ գուցե դա է պատճառը, որ շատերը հայկական խմիչքներին ծանոթ չեն:
«Հայաստանում անցկացրել էինք ազգային կոկտեյլի առաջնություն, կոնյակի հիմքով պատրաստված Ապրիկոտա կոկտեյլն էր հաղթել, որը երկու տարի առաջ գրանցվել է Բարմենների միջազգային ասոցիացիայի ցանկում: Կոկտեյլի տարածումը բավականին մեծ է, IBA-ի կայքի վիճակագրությունն ուսումնասիրելիս նկատում ենք՝ 65 երկրի ազգային կոկտեյլների դիտումների քանակով Ապրիկոտան առաջին տեղում է»,- տեղեկացնում է Բարմենների հայկական ասոցիացիայի նախագահը:

For the first time ever, the International Bartenders Association (IBA) held its European Presidents Meeting in Yerevan. GastroVino has talked to the members of the association during their visit to Yerevan Brandy Company.
The European presidents of International Bartenders Association (IBA) convene annual meetings to sum up the year, and three years ago, the Armenian Bartenders’ Association suggested Yerevan as the host for the 2019 session.
“The guests are key decision makers from the association. After the meeting, our goal is to convince the association to reconsider Armenia as the host for World Cocktail Competition 2022,” said head of the Armenian association Tigran Avetisyan.
Tigran Avetisyan
IBA Vice President for Europe Giorgio Fadda has confirmed to GastroVino that it is a possibility.
“Certainly, our association is mostly divided between Asia and Europe, where our biggest part of bartenders are, so Armenia is exactly in the middle. It could be a very good opportunity, why not? We already know where to go next year, Armenian can be considered for future events,” he said.
Giorgio Fadda
According to Tigran Avetisyan, there were plenty of reservations about Armenia, as the presidents were used to more convenient direct flights and most of them knew nothing about Armenia, so they had no idea where they were going. The Armenian hospitality dispersed those reservations quite quickly.
“This was the most expensive flight I had to purchase, but it was worth every euro,” said IBA President for Ireland Declan Byrne. “We had a fantastic experience and opportunity to learn about Armenia, the “pink city” – Yerevan, which I knew nothing about before.”
Declan Byrne
Armenian brandy and history as key ingredients for a cocktail
Declan Byrne was unfamiliar with Armenian spirits as well, so he tasted local wines before visiting Yerevan Brandy Company to try several varieties of ARARAT.
“7 or 3-year-old brandies are very mixable. Any drink that you would use bourbon or whisky for, you can just substitute for brandy. It would be luxurious to use older cognac in a cocktail.
The bartenders making a cocktail want to sell to customers, and it is the story that was often sells. The visual appearance of the cocktail does too, of course, but also when you have an interaction with a customer, it is the story that sells the product,” explained Byrne.
Giorgio Fadda has a different opinion about using ARARAT in cocktails.
Giorgio Fadda and Declan Byrne
“I prefer it pure because such a good cognac probably it is not the right ingredient to mix with lemon juice or sugar, although if we are talking about very young cognacs, they can be easily used.
We consider good cognacs, good brandies like whisky a kind of noble spirit which is preferred to be drunk the way it is instead of blending or mixing, but if we mix it, we do it with only one ingredient,” said Fadda.
Contrary to other members of the association, Giorgio Fadda is familiar with Armenia. He tried Armenian cognac before: it was given to him by a student coming from Armenia. “I have many Armenian friends, and every song by Charles Aznavour is a particular memory of my life. You can always recognize the Armenian person by their eyes: there is a particular light in them,” added Giorgio Fadda.
Armenia on the world spirits map
Declam Byrne believes events of this kind can promote Armenian spirits globally. “You take the experience of these people back home and tell about it, share it on the social media,” he said.
“At the general meeting in China, in November, we will also review the meeting we had in Armenia. We are going to tell them about the pink city, how beautiful people are, very unique-looking, with dark hair, eyes and skin. We are going to tell them Armenians are very hospitable people, like the Irish, everybody is happy and welcoming.
Amalie Khachtaryan talks to Declan Byrne
If you want to raise the profile of Armenia, people here should consider joining IBA, because we are looking for support from the drinks companies around the world. We have 62 member countries, so what is a cheaper and better way to get your message about Armenia to the world except by being a part of the IBA? Besides, you already have a great Armenian Bartender’s Association, which represents the country very well at the world cocktail championships,” added Byrne.
IBA delegation at Yerevan Brandy Company
Head of the Armenian association Tigran Avetisyan pointed out that IBA mainly works in Europe with popular brands. Contestants are only allowed to use products by IBA sponsors during the World Cocktail Competition, and Avetisyan believes it might be the reason why many people are unaware of Armenia beverages.
“We held a national cocktail competition and cognac-based Apricota cocktails won it. Two years ago it was registered by the IBA. Apricota has become quite popular. The analysis of IBA statistics discovered that Apricota leads by the number of views among national cocktails of 65 countries,” said Avetisyan.