Մոսկվայի «Անուշի աշխարհ» խոհարարական դպրոցի սեփականատեր Անուշ Միրզոյանցը պատմել է, թե ինչպես է անցել իր հեղինակային երեկոն հոկտեմբերի 23-ին երեւանյան «Անուշ» ռեստորանում։
Լուսանկարը՝ «Անուշ» ռեստորան
«Չեմ կարող ասել ամբողջ Երեւանի համար, սակայն այն, ինչ արեց «Անուշ» ռեստորանի խոհարարների թիմը, իմ հասկանալուց վեր էր»,- գրել է Անուշ Միրզոյանցը։
«Գիտե՞ք, թե ինչ է 25 հոգու միաժամանակյա մատուցումը։ Խորտիկ, ապուր, տաք ուտեստ: Ամենանուրբը իշխանի թարթարն էր։
Միանգամից 25 չափաբաժին մատուցել, որպեսզի ոչ մեկը չծորա, որպեսզի սոուսը միաժամանակ տոգորի բոլոր բաղադրիչները։ Խոհանոցը նկուղային հարկում է։ Երեք մատուցող էին աշխատում՝ յուրաքանչյուրի ձեռքում առավելագույնը 4 ափսե կար։ Հաշվեք: Թարթարը 2 րոպեում մատուցվեց 25 հյուրի։ Ցույց տվեք գոնե մեկ եվրոպական բուտիկային ռեստորան, որը կարող է պարծենալ մատուցման նման արագությամբ»,- նշել է Անուշը։
Երկրորդ ուտեստի համար հյուրերին մատուցվել էր դդմիկի սերուցքային ապուր՝ այծի պանրից պատրաստված պաղպաղակով:
«Հարկավոր էր, որ ե՛ւ ապուրը տաք մնա, ե՛ւ սառը պաղպաղակը չհալվի տաք ապուրի մեջ եւ պահպանի իր ձեւը։ Հենց այս տեքստուրաների համակցությունն էր ապահովու, այն յուրահատուկ համը, որը հյուրերը հատուկ նշում էին»,- նշել է խոհարարը:
Երրորդ ուտեստը խնձորի մեջ տապակած չամանով սիգն էր։
«Խնձորի երեք տարբերակ էինք պատրաստել, երկու համտես արել, սակայն այն, ինչ արեց ռեստորանի թիմը, գերազանցեց սպասելիքներս։ Ընթրիքից հետո հյուրերը մոտենում էին ինձ, շնորհակալություն հայտնում եւ ասում, որ մեզ հաջողվել է զարմացնել իրենց առաջին հայացքից անհամատեղելի մթերքներով, առաջին հայացքից անհասկանալի ուտեստներով»,- ասել է Անուշ Միրզոյանցը։

Владелец московской кулинарной школы «Мир Ануш» Ануш Мирзоянц рассказала о том, как прошел ее авторский вечер в ереванском ресторане Anoush 23 октября.
«Я не могу сказать за весь Ереван, но то, что сделала команда поваров ресторана «Anoush» - было за гранью моего понимания», - написала Ануш Мирзоянц.
«Знаете, что такое одновременная подача на 25 персон? Закуска, суп, горячее? Самое деликатное - тар-тар из форели.
Одновременно выложить 25 порций, чтобы ни одна не потекла, чтобы соус одновременно пропитал все ингредиенты. Кухня на минус первом этаже. Три официанта. У каждого в руках максимум 4 тарелки. Просто посчитайте.
Тар тар был подан на 25 гостей за 2 минуты. Покажите мне хоть один европейский бутиковый ресторан, который может похвастаться такой скоростью подачи», - отметила Ануш.
На второе гостям был подан горячий крем суп из кабачка с мороженым из козьего сыра.
«Нужно было, чтобы и суп не остыл, и холодное мороженое не расплылось в горячем супе и сохранило свою форму. Именно сочетание этих текстур и давало тот самый, неповторимый вкус, который так запомнился гостям», - отметила шеф-повар.
Третьим блюдом был сиг с чаманом, запечённый в яблоке.
«Мы делали три разных варианта яблок, было две дегустации, но то, что сделала команда ресторана - превзошло все мои ожидания. Это должно было быть за за гранью. И это случилось. После ужина ко мне подходили гости, благодарили и говорили что нам удалось их удивить несочетаемыми на первый взгляд продуктами, непонятными на первый взгляд блюдами», - отметила Ануш Мирзоянц.