Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում մեկնարկել է «Ռուսական գաստրոնոմիկ շաբաթ» միջազգային նախագիծը: Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շրջանում առաջին պետությունն է, որտեղ անցկացվում է այս միջոցառումը: Մինչեւ դեկտեմբերի 6-ը Երեւանի մի շարք ռեստորաններում եւ հյուրանոցներում կկայանան վարպետության դասեր եւ հատուկ ընթրիքներ:
«Ռուսական գաստրոնոմիկ շաբաթը» հինգ տարի շարունակ անցկացվել է տարբեր քաղաքներում: Ռուսաստանի շեֆ-խոհարարների ունակություններին ու ճաշատեսակներին հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Մադրիդում, Բարսելոնայում, Նիկոսիայում, Կորֆու կղզում... Այս անգամ ընտրվել է Հայաստանը, որպեսզի երկու երկրները նաեւ «սեղանի շուրջ» ամրապնդեն իրենց բարեկամական կապերը եւ ճանաչեն միմյանց խոհանոցները:
«Պելմենի եւ բորշչ չի լինելու»,- նախապես զգուշացնում են գաստրոնոմիկ միջոցառման կազմակերպիչները. շեշտը հիմնականում դրվել է ռուսական ժամանակակից խոհանոցի վրա:
«Շատերս կարծում ենք՝ միմյանց խոհանոցի մասին ամեն ինչ գիտենք, ռուսներին թվում է՝ Հայաստանն են լավ ճանաչում, Հայաստանում էլ մշտապես կարծում են՝ Ռուսաստանին են լավ ծանոթ: Սակայն վստահեցնում եմ՝ իրականում շատ քիչ բան գիտենք հատկապես այսօրվա ճաշատեսակների մասին: Այդ պատճառով մենք միջոցառման մեջ ընդգրկել ենք Ռուսաստանի այն մարզերի խոհանոցները, որոնք հայաստանցիների համար անծանոթ են», - լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ռուսական գաստրոնոմիկ շաբաթ» նախագծի կազմակերպչական կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Գելիբտերմանը:
Հայաստան են ժամանել շեֆ-խոհարարներ Մոսկվայից, Արխանգելսկի եւ Պսկովի մարզերից, ինչպես նաեւ Նենեցյան ինքնավար օկրուգից։
Շեֆ-խոհարարները պատրաստելու են այդ շրջաններին բնորոշ ճաշատեսակներ, լինելու են յուրօրինակ ուտեստներ, օրինակ, եղնիկի միս լոռամրգի սոուսով կամ սունկ՝ թթվասերի մուսով եւ սամիթի փոշիով:
«Ռուսական գաստրոնոմիկ շաբաթվա» կարեւոր միջոցառումներից մեկը «Ռուսաստան-Հայաստան» խոհարարական գագաթնաժողովն է։ Ծրագրում ներառված են նաեւ սեմինարներ՝ նվիրված Ռուսաստանի եւ Հայաստանի գաստրոտուրիզմի զարգացմանը, նախատեսվում է նաեւ ռեստորատորների հանդիպում։
Միջոցառման վերջին օրը «Գրանդ Հոթել Երեւան» հյուրանոցում նախատեսվում է գալա ընթրիք Ռուսաստանի շեֆ-խոհարարների թիմի կողմից:
Վարպետության դասերի շրջանակում կազմակերպիչները հատուկ ընդգծում են «Կրեմլյան խոհանոցի գաղտնիքները» խորագրով դասընթացը, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 4-ին «Սալոն» ռեստորանում: Այն վարելու է Ռուսաստանի խոհարարների ազգային միության նախագահ Վիկտոր Բելյաեւը: Վերջինս տասնամյակներ շարունակ Կրեմլում խոհարար է աշխատել եւ ուտեստներ պատրաստել Ռուսաստանի նախագահների համար:

2 декабря в Ереване стартовал международный проект «Российская гастрономическая неделя». Армения – первая страна СНГ, в которой проводится это мероприятие. В ряде ресторанов и гостиниц Еревана до 6 декабря пройдут мастер-классы и специальные ужины.
За последние 5 лет «Российская гастрономическая неделя» проходила в разных городах. Блюда российских шеф-поваров успели оценить в Мадриде, Барселоне, Никосии, на острове Корфу… В этот раз выбор пал на Армению, чтобы две страны «за одним столом» укрепили дружественные связи.
«Пельменей и борща не будет»,- заранее предупреждают организаторы гастрономического мероприятия. Акцент, в основном, будет сделан на современную российскую кухню.
«Многие думают, что знают о кухнях друг друга все. Русским кажется, что они хорошо знают Армению, а армяне всегда думают, что хорошо знакомы с Россией. Однако уверяю, что мы знаем очень мало – особенно о сегодняшних блюдах. Поэтому мы включили в меню кухни тех регионов России, которые вряд ли будут знакомы жителям Армении», - на встрече с журналистами отметил председатель оргкомитета проекта «Российские гастрономические недели» Леонид Гелибтерман.
В Армению прибыли шеф-повара из Московской, Архангельской и Псковской областей, а также из Ненецкого автономного округа. Они будут готовить характерные для этих мест блюда, например, оленью вырезку с соусом из дикой северной клюквы или грузди со сметанным муссом и пудрой из укропа.
Одним из важных мероприятий «Российской гастрономической недели» является кулинарный саммит «Россия-Армения». В рамках проекта также состоятся семинары, посвященные гастрономическому развитию России и Армении, ожидается встреча рестораторов.
В последний день мероприятия в гостинице Grand Hotel Yerevan состоится гала-ужин от команды российских шеф-поваров.
Организаторы особо выделяют предстоящий 4 декабря в ресторане Salon мастер-класс «Тайны кремлевской кухни». Его будет вести президент Национальной ассоциации кулинаров России Виктор Беляев, который на протяжении десятилетий работал поваром в Кремле и готовил для российских президентов.