Մայիսի 22-ից Երեւանում կսկսի գործել ռուսաստանցի հայտնի շեֆ եւ ձեռնարկատեր Արամ Մնացականովի MINA Yerevan ռեստորանը:
Այն տեղակայված է Սարյան 13 հասցեում՝ նախկինում այստեղ գործում էր Gouroo ռեստորանը:
Արամ Մնացականովը ներկայանում է որպես MINA Yerevan-ի գաղափարախոս եւ հայեցակարգային շեֆ:
Բրենդ-շեֆը Սիմոնե Գոբին է, շեֆը՝ Արամ Դովլաթյանը, լիբանյանյան խոհանոցի բրենդ-շեֆը՝ Ջիլբերտո Նասերը, պիցցայի բրենդ-շեֆը՝ Մանուէլ Սուրաչին:
MINA ռեստորաններ գործում են Մոսկվայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում:
«Ինձ համար հայրենիքում ռեստորան բացելը եւ՛ պատիվ է, եւ՛ մեծ պատասխանատվություն։ Ես հասկացա, որ աշխարհում ոչ մի տեղ ես ինձ այնքան տանը չեմ զգում, որքան Երեւանում։ Ես հիացած եմ Հայաստանի մթնոլորտով, մարդկանց պատրաստակամությամբ՝ օգնելու եւ յուրաքանչյուր հյուրին ընդունելու որպես ընտանիքի անդամի։
Այստեղ իրականացավ իմ ամենանվիրական ցանկություններից մեկը՝ ես ոչ միայն ունեմ հիանալի, համեղ եւ տաքուկ ռեստորան, այլեւ սեփական այգին՝ թթի եւ ծիրանի ծառերով։
Պիցցայի համար մեր նեապոլիտանական փայտի վառարանը տեղադրված է այգում, եւ մենք ուրախ կլինենք ողջունել բոլորին», - ասել է Արամ Մնացականովը:
Արամ Մնացականովը ռեստորանային ոլորտում ավելի քան 20 տարվա փորձ ունի, հաջողությամբ կյանքի է կոչել բազմաթիվ ռեստորանային նախագծեր, մի շարք մասնագիտական, խոհարարության եւ ճանապարհորդության մասին գրքերի հեղինակ է, արժանացել է ոլորտի հեղինակավոր մրցանակների։ Իտալական մշակույթի տարածման գործում ներդրած ավանդի համար 2007 թվականին նրան շնորհվել է Իտալիայի Հանրապետության ասպետական շքանշան (Ordine al Merito della Repubblica Italiana)։
2022թ. նոյեմբերին՝ վարպետության դաս անցկացնելով «Խոհարարական արվեստի եւ հյուրընկալության Երեմյան Ակադեմիայում» Արամ Մնացականովն ասել էր.
«Ժամանակակից ռեստորանը նման է երգչախմբի, եւ մենք իրավունք չունենք երգել չիմանալ»:
«Յուրաքանչյուր աշխատակից պետք է իմանա ամեն մանրուք տվյալ ռեստորանի մասին, որպեսզի կարողանա պատասխանել հյուրերի հարցերին, շփվել նրանց հետ այնպես, ինչպես կշփվեր իր տան հյուրի հետ։ Ռեստորանի աշխատանքն այլեւս գալ-սնվել-վճարել-հեռանալ շղթայով չի գործում։ Հյուրը պետք է երջանիկ զգա ռեստորան մտնելիս եւ այնտեղից հեռանալիս», - պատմել էր շեֆ խոհարարը:

22 мая в Ереване начнет работать ресторан MINA Yerevan известного российского шеф-повара и ресторатора Арама Мнацаканова.
MINA Yerevan расположен по адресу Сарьяна 13, где ранее был ресторан Gouroo.
Арам Мнацаканов выступает идеологом и концептуальным шефом MINA Yerevan.
Бренд-шеф - Симоне Гоби, шеф-повар - Арам Довлатян, бренд-шеф ливанской кухни - Джильберто Нассер, бренд-шеф пиццы - Мануэль Сурачи.
Рестораны MINA работают в Москве и Санкт-Петербурге.
«Для меня открыть ресторан на Родине - это и честь, и большая ответственность. Я понял, что нигде в мире я не чувствую себя так дома, как в Ереване. Я в восторге от атмосферы в Армении, от готовности людей помочь и принять каждого гостя как часть семьи.
Здесь сбылась одно из моих самых заветных желаний: у меня есть не только прекрасный, вкусный и уютный ресторан, но и собственный беседочный дворик с тутовыми и абрикосовыми деревьями.
Наша неаполитанская дровяная печь для пиццы установлена в саду, и мы будем рады всех приветствовать», - сказал Арам Мнацаканов.
Арам Мнацаканов имеет более чем 20-летний опыт работы в ресторанной индустрии, успешно реализовал множество ресторанных проектов, является автором ряда профессиональных, кулинарных и туристических книг, обладатель престижных наград в этой сфере. В 2007 году он был награжден Орденом Рыцарства Итальянской Республики (Ordine al Merito della Repubblica Italiana) за вклад в распространение итальянской культуры.
В ноябре 2022 года, проводя мастер-класс в «Академии кулинарного искусства и гостеприимства Еремян», Арам Мнацаканов говорил: «Современный ресторан подобен хору, и мы не имеем права не уметь петь».
«Каждый сотрудник должен быть в курсе любой мелочи, касающейся ресторана, чтобы иметь возможность отвечать на вопросы гостей, общаться с ними так, как они общались бы с гостем в собственном доме. Работа ресторана отныне не строится по цепочке «пришел-поел-заплатил-ушел». Гость должен чувствовать себя счастливым, входя в ресторан и выходя из него», - отмечал шеф-повар.