Վրաստանում շուրջ 200 ռեստորանն եւ սրճարան պատրաստվում են վերսկսել գործունեությունը փետրվարի 6-ից՝ անտեսելով կորոնավիրուսի համաճարակի սահմանափակումները:
Հունվարի 30-ին ռեստորատորները բողոքի ակցիա էին անցկացրել` պահանջելով վերացնել սահմանափակումները: Նրանք նշել էին, որ կամ փետրվարի 1-ին Վրաստանի իշխանությունները կներկայացնեն ոլորտի վերաբացման հատուկ ծրագիր, կամ ռեստորանները կսկսեն աշխատել առանց թույլտվության:
«Մենք բացվելու ենք եւ աշխատելու ենք սովորական ռեժիմով՝ պահպանելով բոլոր կանոնները, ինչպես նախկինում: Մենք քաջ գիտակցում ենք պատասխանատվությունը, բայց չենք կարծում, որ ավելի մեծ վտանգ ենք ստեղծում, քան սուպերմարկետները, դեղատները եւ հյուրանոցները», - ասել է ռեստորատոր Մերի Գուբելաձեն:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն՝ մեկնաբանելով ռեստորատորների պահանջները, էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Նատիա Տուրնավան ասել է.
«Մենք լսեցինք նրանց եւ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Մեր դռները ցանկացած պահի բաց են նրանց առջեւ: Բայց խնդիրն այն է, որ նրանց միշտ չէ, որ դուր են գալիս մեր կայացրած որոշումները»:

Около 200 ресторанов и кафе в Грузии собираются начать работу 6 февраля вопреки ограничениям, установленным правительством из-за пандемии коронавируса.
30 января рестораторы провели акцию протеста с требованием отменить ограничения. Они выдвинули условия - либо власти 1 февраля представят конкретный план открытия сектора, либо рестораны начнут работать самовольно.
«Мы откроемся и будем работать в привычном режиме, соблюдая все правила, как делали до этого. Мы полностью осознаем ответственность, которую берем на себя, но не считаем, что не создаем больше опасности, чем супермаркеты, аптеки и гостиницы», - заявила ресторатор Мери Губеладзе.
Как сообщает Новости-Грузия, комментируя требования рестораторов, министр экономики и устойчивого развития Натия Турнава заявила:
«Мы их услышали, мы работаем над этим. При необходимости, наши двери открыты для них в любое время. Но проблема в том, что им не всегда нравятся принимаемые нами решения».