Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի շրջանակում Assunta Madre ռեստորանում անցկացվել է Gourmet Fest գաստրոնոմիկ էքսպերիմենտը:
Հայկական մշակույթի օրերի կազմակերպիչն է Armenian Assembly հասարակական կազմակերպությունը՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության, ինչպես նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի ու Նոր Նախիջեւանի թեմի աջակցությամբ:
Տինա Կանդելակին եւ Նոբել Առուստամյանը
Gourmet Fest-ն առաջին եւ իր տեսակի մեջ եզակի գաստրոնոմիկ միջոցառում է՝ Michelin աստղ ունեցող ռեստորանների երկու հայտնի շեֆ-խոհարարների՝ Կարեն Թորոսյանի (Bozar ռեստորան, Բրյուսել, Բելգիա) եւ Ստեֆանո Չիոտիի (Nostrano ռեստորան, Պեարո, Իտալիա), Հայաստանի առաջատար ռեստորանների (Չինար, The Club, Մայրիգ, Լավաշ) շեֆ-խոհարարների եւ Ararat Park Hyatt Moscow հյուրանոցի շեֆ-խոհարար Նարեկ Ավագյանի մասնակցությամբ։
«Հայկական խոհանոցն իմ ժառանգությունն է: Իմ խոհանոցը՝ ֆրանսիականն է, բայց դրանում պահպանվել են հայկականի երանգները»,- ասել է շեֆ-խոհարար Կարեն Թորոսյանը:
Մայիսի 27-ին ռեստորանային ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ անցկացվել է մասնագիտական կլոր սեղան-քննարկում, իսկ մայիսի 28-ին՝ գաստրոնոմիկ երեկույթ:
«Նման հավաքները պետք է պարբերական լինեն, որպեսզի հասնենք մեր ընդհանուր նպատակին՝ հայկական խոհանոցի հանրայնացմանն ու տարածմանն ամբողջ աշխարհում, որպես բրենդ ներկայացնելուն։ Շատ երկրներ են հայտնի իրենց ազգային խոհանոցով, եւ մեր խոհանոցը ոչնչով չի զիջում։ Ավելին՝ մենք նույնիսկ առավելություն ունենք՝ հայկական խոհանոցն ամենաառողջ եւ թեթեւ խոհանոցներից է, քանի որ Հայաստանը հարուստ է բնական մթերքներով»,- ասել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության հիմնադիր եւ սեփականատեր («Պանդոկ Երեւան» ռեստորանների ցանց, Լավաշ, Շերեփ, Smoking Chief ռեստորաններ) Դավիթ Երեմյանը:
Դավիթ Երեմյանը
Ընթրիքի ճաշացանկում միավորված էին Հայաստանի գաստրոնոմիկ ավանդույթները եւ իտալական եւ ֆրանսիական պատրաստման տեխնիկաները։
Ընթրիքը մեկնարկեց սառը խորտիկներով՝ սեւիչե խեցգետնի վզիկներով հայկական սիգից բազիլիկի ամոքունքով (դրեսսինգ) թառափի խավիարով եւ հնդկաձավարով ոստրեներ, հայկական իշխան՝ Գրավլակս տեխնիկայով մարինացված ցիտրուսների հետ։ Քիչ ուշ խոհարարները ներկայացրեցին տաք ուտեստները՝ խռթխռթան սմբուկ ոչխարի պանրով համեմված ընկույզով:
Երեկույթի գլխավոր ուտեստներն էին ռիզոտոն՝ հայկական աճառից պարմեզանով, դիլիջանյան սարի սնկով գառան կառե։ Որպես դեսերտ մատուցվեցին թթի սորբեթ եւ կաթնային պուդինգ՝ նուշով ու վարդի թերթիկների մուրաբայով:
Երեկոյի ընթացքում հյուրերին մատուցվեցին Zorah Yeraz գինին եւ լեգենդար կոնյակ Ararat Aznavour Signature blend-ը:
Կամո Ավագումյանը, Սամվել Կարապետյանը, Միխայիլ Ֆրիդմանը
Gourmet Fest հյուրերի թվում էին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ եւ հիմնադիր Սամվել Կարապետյանը, «Ալֆա-գրուպ» ընկերության համասեփականատեր եւ կոնսորցիումի վերահսկիչ խորհրդի նախագահ Միխայիլ Ֆրիդմանը, ձեռնարկատեր, Armenian Assembly–ի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վահե Ենգիբարյանը, «Независимая газета»-ի սեփականատեր Կոնստանտին Ռեմչուկովը, Տրետյակովյան պատկերասրահի գլխավոր տնօրեն Զելֆիրա Տրեգուլովան, ռեստորատորներ Բորիս Զարկովը, Ալեքսանդր Սորոկինը, Ալեքսանդր Ռապոպորտը, «Яндекс» ընկերության կառավարիչ տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, պրոդյուսեր Ռուբեն Դիշդիշյանը, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը, երաժիշտ, կոմպոզիտոր եւ պրոդյուսեր, Armenian Assembly–ի հասարակական նախագահական խորհրդի անդամ Ստաս Նամինը, Քսենիա Սոբչակը, Անդրեյ Մալախովը, Թինա Կանդելակին:

В рамках Дней армянской культуры 27-28 мая в московском ресторане Assunta Madre состоялся первый гастрономический эксперимент Gourmet Fest, ставший шагом к созданию уникального меню, объединившего армянскую традиционную и высокую кухни.
Организатором Дней армянской культуры выступает общественная организация Ассамблея Армян при участии и поддержке посольства Армении и Российской и Ново-Нахичеванской Епархии Армянской Апостольской Церкви.
Тина Канделаки и Нобель Арустамян
Gourmet Fest стал единственным в своем роде гастрономическим вечером с участием шефов-обладателей звезд Michelin – Карена Торосяна (ресторан Bozar, Брюссель, Бельгия) и Стефано Чиотти (ресторан Nostrano, Пезаро, Италия), шеф-поваров ведущих ресторанов Армении (Chinar, The Club, Mayrig, Lavash) и шеф-повара отеля Ararat Park Hyatt Moscow Нарека Авагяна.
«Армянская кухня – мое наследство. Моя кухня – французская, но в ней остались оттенки армянской», - сказал шеф-повар Карен Торосян.
27 мая состоялся круглый стол представителей ресторанной индустрии с обсуждением профессиональных вопросов, а 28 мая – гастрономический вечер.
«Подобные форумы должны проводиться систематически для достижения нашей общей цели - популяризации армянской кухни в мире, представление ее в качестве бренда. Многие страны известны своей национальной кухней, и наша кухня ничем не уступает. Более того, армянская одна из самых здоровых кухонь, так как Армения богата натуральными продуктами, и это огромное преимущество», - сказал участник круглого стола, учредитель и владелец компании «Еремян проджектс» (сеть ресторанов «Таверна Ереван», рестораны «Лаваш», «Шереп», Smoking Chief) Давид Еремян.
Давид Еремян
Меню объединило гастрономические традиции Армении и технику приготовления, распространенную в Италии и Франции. Ужин начался с холодных закусок – севиче из армянского сига с раковыми шейками и специальной заправкой из базилика, устрицами с гречкой и осетровой икрой, армянской форели, маринованной цитрусами по технике Гравлакс, после чего гостям была представлена горячая закуска – хрустящие баклажаны с овечьим сыром и приправой из грецкого ореха.
Главным блюдом вечера стало ризотто из армянского ачара с пармезаном, каре ягненка и дилижанскими горными грибами. На десерт гостям подали сорбет из шелковицы и молочный пудинг с фисташками и вареньем из лепестков роз.
На вечере гостям были представлены вина Zorah Yeraz и легендарный коньяк «Арарат» Aznavour Signature blend.
Камо Авагумян, Самвел Карапетян, Михаил Фридман
Гостями Gourmet Fest стали президент и основатель группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян, совладелец и председатель наблюдательного совета консорциума «Альфа-Групп» Михаил Фридман, член президиума Ассамблеи Армян Ваге Енгибарян, владелец «Независимой газеты» Константин Ремчуков, генеральный директор Государственной Третьяковской галереи Зельфира Трегулова, рестораторы Борис Зарьков, Александр Соркин, Александр Раппопорт, управляющий директор «Яндекса» Тигран Худавердян, продюсер Рубен Дишдишян, Посол Армении в РФ Вардан Тоганян, музыкант, композитор и продюсер Стас Намин, Ксения Собчак, Андрей Малахов и Тина Канделаки.