Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի շրջանակում Assunta Madre ռեստորանում անցկացվել է Gourmet Fest գաստրոնոմիկ էքսպերիմենտը:
Հայկական մշակույթի օրերի կազմակերպիչն է Armenian Assembly հասարակական կազմակերպությունը՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության, ինչպես նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի ու Նոր Նախիջեւանի թեմի աջակցությամբ:
Տինա Կանդելակին եւ Նոբել Առուստամյանը
Gourmet Fest-ն առաջին եւ իր տեսակի մեջ եզակի գաստրոնոմիկ միջոցառում է՝ Michelin աստղ ունեցող ռեստորանների երկու հայտնի շեֆ-խոհարարների՝ Կարեն Թորոսյանի (Bozar ռեստորան, Բրյուսել, Բելգիա) եւ Ստեֆանո Չիոտիի (Nostrano ռեստորան, Պեարո, Իտալիա), Հայաստանի առաջատար ռեստորանների (Չինար, The Club, Մայրիգ, Լավաշ) շեֆ-խոհարարների եւ Ararat Park Hyatt Moscow հյուրանոցի շեֆ-խոհարար Նարեկ Ավագյանի մասնակցությամբ։
«Հայկական խոհանոցն իմ ժառանգությունն է: Իմ խոհանոցը՝ ֆրանսիականն է, բայց դրանում պահպանվել են հայկականի երանգները»,- ասել է շեֆ-խոհարար Կարեն Թորոսյանը:
Մայիսի 27-ին ռեստորանային ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ անցկացվել է մասնագիտական կլոր սեղան-քննարկում, իսկ մայիսի 28-ին՝ գաստրոնոմիկ երեկույթ:
«Նման հավաքները պետք է պարբերական լինեն, որպեսզի հասնենք մեր ընդհանուր նպատակին՝ հայկական խոհանոցի հանրայնացմանն ու տարածմանն ամբողջ աշխարհում, որպես բրենդ ներկայացնելուն։ Շատ երկրներ են հայտնի իրենց ազգային խոհանոցով, եւ մեր խոհանոցը ոչնչով չի զիջում։ Ավելին՝ մենք նույնիսկ առավելություն ունենք՝ հայկական խոհանոցն ամենաառողջ եւ թեթեւ խոհանոցներից է, քանի որ Հայաստանը հարուստ է բնական մթերքներով»,- ասել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության հիմնադիր եւ սեփականատեր («Պանդոկ Երեւան» ռեստորանների ցանց, Լավաշ, Շերեփ, Smoking Chief ռեստորաններ) Դավիթ Երեմյանը:
Դավիթ Երեմյանը
Ընթրիքի ճաշացանկում միավորված էին Հայաստանի գաստրոնոմիկ ավանդույթները եւ իտալական եւ ֆրանսիական պատրաստման տեխնիկաները։
Ընթրիքը մեկնարկեց սառը խորտիկներով՝ սեւիչե խեցգետնի վզիկներով հայկական սիգից բազիլիկի ամոքունքով (դրեսսինգ) թառափի խավիարով եւ հնդկաձավարով ոստրեներ, հայկական իշխան՝ Գրավլակս տեխնիկայով մարինացված ցիտրուսների հետ։ Քիչ ուշ խոհարարները ներկայացրեցին տաք ուտեստները՝ խռթխռթան սմբուկ ոչխարի պանրով համեմված ընկույզով:
Երեկույթի գլխավոր ուտեստներն էին ռիզոտոն՝ հայկական աճառից պարմեզանով, դիլիջանյան սարի սնկով գառան կառե։ Որպես դեսերտ մատուցվեցին թթի սորբեթ եւ կաթնային պուդինգ՝ նուշով ու վարդի թերթիկների մուրաբայով:
Երեկոյի ընթացքում հյուրերին մատուցվեցին Zorah Yeraz գինին եւ լեգենդար կոնյակ Ararat Aznavour Signature blend-ը:
Կամո Ավագումյանը, Սամվել Կարապետյանը, Միխայիլ Ֆրիդմանը
Gourmet Fest հյուրերի թվում էին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ եւ հիմնադիր Սամվել Կարապետյանը, «Ալֆա-գրուպ» ընկերության համասեփականատեր եւ կոնսորցիումի վերահսկիչ խորհրդի նախագահ Միխայիլ Ֆրիդմանը, ձեռնարկատեր, Armenian Assembly–ի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վահե Ենգիբարյանը, «Независимая газета»-ի սեփականատեր Կոնստանտին Ռեմչուկովը, Տրետյակովյան պատկերասրահի գլխավոր տնօրեն Զելֆիրա Տրեգուլովան, ռեստորատորներ Բորիս Զարկովը, Ալեքսանդր Սորոկինը, Ալեքսանդր Ռապոպորտը, «Яндекс» ընկերության կառավարիչ տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, պրոդյուսեր Ռուբեն Դիշդիշյանը, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը, երաժիշտ, կոմպոզիտոր եւ պրոդյուսեր, Armenian Assembly–ի հասարակական նախագահական խորհրդի անդամ Ստաս Նամինը, Քսենիա Սոբչակը, Անդրեյ Մալախովը, Թինա Կանդելակին:

Within the frames of the Days of Armenian Culture on May 27-28, Moscow restaurant Assunta Madre held the first gastronomical experiment Gourmet Fest, which became a step towards the creation of a unique menu connecting traditional Armenian and the haute cuisines.
Non-governmental organization Armenian Assembly organized the Days of Armenian Culture with the participation and support of the Embassy of Armenia in Russia and the Russian and New Nakhichevan Diocese of Armenian Apostolic Church.
A one of its kind gastronomic evening, Gourmet Fest was attended by owners and chefs of Michelin Star restaurants Karen Torosyan (Bozar Restaurant, Brussels, Belgium) and Stefano Ciotti (Nostrano Restaurant, Pesaro, Italy), chefs of leading restaurants in Armenia (Chinar, The Club, Mayrig, Lavash) and chef cook Narek Avagyan from Ararat Park Hyatt Moscow.
“Armenian cuisine is my heritage. My specialty is the French cuisine, but there are Armenian accents left in it,” said Karen Torosyan.
The organizers held a round table for representatives of restaurant industry on May 27, during which they discussed professional matters and a gastronomical evening on May 28.
“This kind of forums should be carried out systematically to achieve our common objective, which is popularization of Armenian cuisine in the world, its representation as a brand. Many countries are famous for their national cuisine, and ours is on par with them. Moreover, it has advantages: Armenian cuisine is one of the healthiest, because Armenia is very rich with organic products,” said David Yeremyan, founder and owner of Yeremyan Projects (“Tavern Yerevan” restaurants chain, restaurants “Lavash”, “Sherep”, “Smoking Chief”).
David Yeremyan
The menu combined Armenian gastronomical traditions and culinary techniques common in Italy and France. The dinner started with cold appetizers: ceviche from Armenian whitefish with crayfish neck and special basil filling, oysters with buckwheat and sturgeon caviar, and Armenian trout marinated with citruses as per the Gravlax technique, after which the guests were served hot appetizers, crispy aubergines with sheep cheese and walnut spices.
Tina Kandelaki and Nobel Arustamyan
The main dish of the evening was the Risotto from Armenian hachar with parmesan, lamb confit and mountain mushrooms from Dilijan. As for the desserts, the guests were offered Fraisier with mulberry and milk pudding with pistachio and rose petal jam.
During the evening, the guests enjoyed famous Zorah Yeraz wines and the legendary brandy Ararat Aznavour Signature Blend.
Kamo Avagumyan, Samvel Karapetyan and Mikhail Fridman
Gourmet Fest was attended by president and founder of “Tashir group” Samvel Karapetyan, co-owner and chair of the Supervisory Board of “Alfa Group” consortium Mikhail Fridman, entrepreneur, member of the Presidium of Armenian Assembly Vahe Yengibaryan, owner of “Nezavisimaya Gazeta” Konstantin Remchukov, General Director of the State Tretyakov Gallery Zelfira Tregulova, restaurateurs Boris Zarkov, Alexander Sorkin and Alexander Rappoport, managing director of Yandex Tigran Khudaverdyan, producer Ruben Dishdishyan, Ambassador of Armenia in Russia Vardan Toganyan, musician, composer and producer, member of the Presidium of Armenian Assembly Stas Namin, as well as Ksenia Sobchak, Andrey Malakhov and Tina Kandelaki.