Եվրոպայի օր 2019-ի տոնական միջոցառումների շրջանում հունիսի 22-ին ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանատունը կազմակերպել էր լիտվական ուտեստների համտեսում։ Vila Komoda լիտվական ռեստորանի շեֆ խոհարարների էքպերիմենտալ ճաշատեսակները համտեսում էին Choice նորաբաց ռեստորանում։
Այս տարի Լիտվայի համար Եվրոպայի օրը նշանակալից է, քանի որ երկիրը նաեւ նշում է Եվրամիությանն անդամակցության 15 տարին։ Լիտվան հպարտանում է իր յուրահատուկ ճաշատեսակներով ու որպես երկրի առանձնահատկություն Եվրոպայի օրվա միջոցառմանը ներկայացնում է խոհանոցը։
Իզոլդա Բրիչկովսկիենեն | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Լիտվական ուտեստների համտեսի համար ընտրվել են ոչ թե երկրի ավանդական ուտեստները, այլ՝ ժամանակակից խոհանոցը։ Հայաստանում Լիտվայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իզոլդա Իզոլդա Բրիչկովսկիենենհրավիրվածներին ներկայացնում է, որ իրենց երկիրը հայտնի է Ցեպելինի (կարտոֆիլ՝ լցոնած մսով) կամ Վարդագույն ապուր (բորշի նման սառը կերակուր) ճաշատեսակներով, բայց այս անգամ դրանք միտումնավոր ներկայացված չեն. նպատակն է հավաքվածներին ծանոթացնել լիտվական ժամանակակից խոհանոցի հետ։
Կարոլինա Վիչիուտե Մեյդեն | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Շեֆ խոհարարները Լիտվայի Պալանգա քաղաքում գտնվող հայտնի Vila Komoda ռեստորանից են։ Vila Komoda-ի տնօրենը՝ Կարոլինա Վիչիուտե Մեյդեն իր ամուսնու՝ շեֆ-խոհարար Մարտինաս Մեյդուսի հետ հյուրերին հերթով ներկայացնում է ուտեստները, բացատրում բաղադրությունները։
Vila Komoda-ի տնօրենը մեզ հետ զրույցում պատմում է, որ ռեստորանի աշխատաոճը շատ տարբերվող է. հիմնականում օգտագործում են լիտվական թարմ մթերք, պատրաստում են` տարբեր երկրների խոհանոցներն իրար հետ համադրելով, օգտագործում են անգամ իրենց տատիկների բաղադրատոմսերը։ Ուզում են, որ մարդիկ ճաշատեսակներն ուտելիս վերհիշեն այն համերը, որոնք տարիներ առաջ են փորձել։ Արդյուքնում շեֆ խոհարար Մարթին Միդն արդեն երեք տարի ընդգրկվում է The Best Chef Awards-ի՝ լավագույն 300 շեֆ խոհարարների ցանկում։
Մարտինաս Մեյդուսը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Հայաստանում համտեսի համար ընտրել են երեք ճաշատեսակ եւ մեկ աղանդեր։
Առաջին ուտեստը Chicken Liver Pate-ն է՝ պատրաստված շեֆ խոհարարի տատիկի բաղադրատոմսով։
Օգտագործել են լիտվական ավանդական սեւ հացը, որը ռեստորանում պատրաստվում է ամեն առավոտ։ Վրան քսել են հապալասե ժելե, որը նույնպես ազգային է. լիտվացիները սիրում են հաճախակի անտառներ գնալ՝ բերքահավաքի։
Երկրորդ ուտեստն ամբողջովին լոլիկով է պատրաստված։ Կիլոգարմներով լոլիկ են օգտագործել, փորձել են ամեն ինչ ստանալ լոլիկից՝ անգամ լոլիկի ձեթ, ժելե եւ ջուր։
Երրորդ ուտեստը տավարի լեզուն է, իսկ աղանդը լիտվական սեւ հացով պաղպաղակ է. այս բաղադրատոմսը հորինել են սննդի ավելացման թեման չափազանց կարեւորելու արդյունքում։ Որպեսզի ռեստորանում հացի վատնում չլինի, հացը համադրում են պաղպաղակի հետ։
Միջոցառումը նշելու համար ընտրվել է Choice ռեստորանը, որովհետեւ Լիտվայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն է հավանել այստեղի միջավայրը, սպասարկումը։
Խաչատուր Օկսուզյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Choice ռեստորանի տնօրեն Խաչատուր Օկսուզյանը պատմում է, որ չնայած ռեստորանը նոր է բացվել, Իզոլդա Բրիչկովսկիենեն երկու անգամ այցելել էր իրենց։ Ռեստորանի պաշտոնական բացումը դեռ չի կայացել, սա Choice-ում կազմակերպված առաջին միջոցառումն է: Նման պատվավոր հյուրերի սպասարկելը լուրջ պատասխանատվություն է ամբողջ անձնակազմի համար, ասում է տնօրենը:

In the scope of the events dedicated to Europe Day 2019, the Embassy of Lithuania in Armenia organized a tasting event on May 22, where chefs from Lithuanian restaurant Vila Komoda offered experimental dishes at Choice, a newly opened restaurant in Yerevan.
This year the holiday holds a special meaning for Lithuania, because the country is also celebrating the 15th anniversary of joining the European Union. Lithuania takes prides in its unique dishes, and for the Europa Day, the embassy chose cuisine as the feature to represent the country.
Izolda Bričkovskienė | Image by: Mediamax
The courses were not classical national dishes, but modern, experimental food. Chargé d’Affaires of Lithuania to Armenia Izolda Bričkovskienė told the guests that her country is famous for cepelinai or zeppelin (potato and meat dumplings) and the pink soup (cold beet soup), but those were not included in the courses: the function was aimed at introducing people to the modern Lithuanian cuisine.
Karolina Viciute Meide | Image by: Mediamax
The chefs arrived from Vila Komoda, which is in the city of Palanga. Director of the restaurant Karolina Viciute Meide and her husband, chef Martynas Meidus, presented the dishes to the guest and explained how they were made and which products were used.
Karolina Viciute Meide told GastroVino.am that Vila Komoda has a different style: they cook with fresh Lithuanian products, combine various cuisines for their dishes, and even use their grandmothers’ recipes. They want people dining at Vila Komoda to recall the taste of dishes they ate in childhood. Their work is appreciated, as Martynas Meidus gets included in the list of 300 best chefs by The Best Chef Awards.
Martynas Meidus | Image by: Mediamax
The Vila Komoda chefs prepared three courses and a dessert for the event. The first course was Chicken Liver Pate, a recipe of the chef’s grandmother.
They served traditional brown bread, which they bake every morning at Vila Komoda, with blueberry jelly (also traditional). Lithuanians, as GastroVino.am learned, love to pick berries in free time.
The second course was prepared entirely from tomatoes. They used kilograms of the product and got almost everything out of it, even oil, jelly and water.
For the third course the chefs prepared a tongue, and for dessert, they served ice-cream with brown Lithuanian bread. They came with the idea as a way to avoid food wasting.
Choice restaurant was selected by Izolda Bričkovskienė, who likes the atmosphere and service of the place.
Khachatur Oksuzyan | Image by: Mediamax
Director of Choice Khachatur Oksuzyan told GastroVino that although they just opened, Ms. Bričkovskienė had dined at their place twice. The official opening is yet to take place, so this is the first event organized by Choice. Serving such distinguished guests is a big responsibility for the staff, Oksuzyan said.