Lիտվական Vila Komoda ռեստորանի եւ բուտիկ-հյուրանոցի սեփականատեր Էգիդիուս Վիչիուսը եւ Հայաստանում Լիտվայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իզոլդա Բրիչկովսկան այցելել են «Երեմյան փրոջեքթս» Խոհարարական արվեստի եւ հյուրընկալության ակադեմիան:
Հյուրերը ծանոթացել են ուսումնական ծրագրերին եւ ստեղծված պայմաններին: Էգիդիուս Վիչիուսը նշել է, որ այսօր Լիտվայում շատ մեծ է բարձրակարգ խոհարարների պահանջարկը, որոնք կկարողանան ստեղծել ոչ միայն եվրոպական խոհանոցի համեղ ուտեստներ, այլեւ կառաջարկեն նորարարական գաղափարներ։
Հյուրերը հանդես են եկել Լիտվայի եւ Հայաստանի միջեւ «գաստրոնոմիկ կամուրջ» կառուցելու առաջարկով։
Լուսանկարը՝ «Երեմյան փրոջեքթս»
Խոսելով ակադեմիայի նպատակների եւ գործունեության մասին, «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանն ասել է. «Մեր նպատակն է հայկական խոհանոցն ու հյուրընկալությունը ճանաչելի դարձնել ամբողջ աշխարհում, որպես բրենդ ներկայացնել, եւ մենք ունենք դրա համար բոլոր նախադրյալները: Խոհարարական արվեստի ակադեմիայի շրջանավարտ-խոհարարներն են դառնալու մեր «գաստրոնոմիկ» դեսպանները հայկական խոհանոցը միջազգային շուկայում ներկայացնելու հարցում»:

Owner of Lithuanian Vila Komoda boutique-hotel and restaurant Egidijus Vičius and Chargé d’Affaires of Lithuania to Armenia Izolda Bričkovskienė visited Culinary Arts and Hospitality Academy of Yeremyan Projects.
The guests got acquainted with the training programs. Egidijus Vičius noted that Lithuania looks for professional cooks, who will not only create tasty European dishes, but will also come up with innovative ideas.
The guests suggested building a “gastro bridge” between Lithuania and Armenia.
Image by: Yeremyan Projects
Touchng upon the goals and activity of the Academy, General Director of Yeremyan Projects David Yeremyan said: “We aim at making the Armenian cuisine and hospitality recognizable around the world, introduce as a brand, and we have all the prerequisites for the success of our mission. The graduates of the academy will become “gastro” ambassadors when it comes to presenting the Armenian cuisine on the international market.”