Վրաստանի ռեստորանների ասոցիացիայի նախագահ Կոնստանտին Գաբրիչիձեն ասել է, որ ռեստորանների ժամանակավոր փակման մասին Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող համակարգող միջգերատեսչական խորհրդի առաջարկի իրականացումը կհանգեցնի ոլորտի ֆինանսական կործանմանը:
«Մենք հույս ունենք խորհրդակցել կառավարության հետ՝ ռեստորանների փակման դեպքում ռեստորանային ոլորտին որոշակի փոխհատուցում տրամադրելու հարցի վերաբերյալ»,- ասել է Գաբրիչիձեն:
Նա նշել է, որ Վրաստանում ռեստորանային ոլորտում աշխատում են «տասնյակ հազարավոր մարդիկ»։
Մարտի 16-ին Համակարգող խորհուրդը՝ Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Գախարիայի գլխավորությամբ, առաջարկել է ռեստորանների սեփականատերերին ժամանակավորապես փակել իրենց հաստատությունները եւ մատուցել միայն սննդի առաքման ծառայություններ:

Президент ассоциации ресторанов Грузии Константин Габричидзе сказал, что выполнение рекомендации Координационного межведомственного совета по предотвращению распространения коронавируса о временном закрытии ресторанов приведет к финансовому краху отрасли.
«Мы надеемся на консультации с правительством по вопросу выделения определенной компенсации ресторанной отрасли в случае закрытия ресторанов», - сказал Габричидзе.
Он отметил, что в ресторанной отрасли в Грузии работают «десятки тысяч человек».
Координационный совет под руководством премьер-министра Грузии Гиоргия Гахария 16 марта рекомендовал владельцам ресторанов временно закрыть свои заведения.